Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/05. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 05. szám · 2006. május 8.

Hagyományápolás és újratörekvés

blank
blank
20060512.jpg
Polgár Anna

A gyógyító munka valamennyi lépcsőfokát bejárta az általános orvosként kiváló minősítéssel végzett dr. Polgár Anna. Érdeklődése a reumatológia és fizioterápia felé fordult, a gyógyítás mellett kutatott is itthon és a tengerentúlon, 2005-től pedig a fiatalokkal osztja meg tudását, tapasztalatait. Főiskolai tanárként igyekszik a már jól bevált együttműködéseket továbbéltetni, de szeretne új kutatási területeken is kapcsolatokat kiépíteni az egészségügyi intézményekkel.

Dr. Polgár Anna már egyetemi évei alatt belekóstolt a gyógyítási munkába: két évig az Uzsoki Kórház I. Belosztályán segédnővéri teendőket végzett, majd szintén két évig az Országos Mentőszolgálatot erősítette mentőtisztként. A Rókus Kórházban eltöltött néhány hónap után az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben szerzett szakmai tapasztalatokat, és haladt előre a ranglétrán. Noha 2000-től magáncégnél helyezkedett el, nem szakadt el az ORFI-tól sem, sőt az Országos Gyógyintézeti Központ reumatológiai ambulanciáján is gyógyított. Az OGYK és a SOTE közötti hagyományosan jó kapcsolatnak köszönheti, hogy ma az Egészségügyi Főiskolai Karon tanít: többekhez hasonlóan, ő is innen került tanárként az intézménybe.

Speciális ismeretek

Örül annak, hogy egy jól működő főiskola tagjaként kezdhette el a reumatológiai és mozgásszervi kutatások oktatását, és hogy az újításoknak is teret enged a tanszék. A hallgatók képzésére elsősorban a gyakorlat-centrikusság volt jellemző, amit az oktatás fontos előnyének tekint. Ezen a területen nem akad sok tennivaló, így inkább az elméleti háttér kiszélesítésére törekszik a tanárnő. Szívesen látna több speciális ismeret átadására vendégelőadókat a karon, és számos kutatás beindítása is a hosszú távú tervek között szerepel. A vizsgálatokba bekapcsolódók fizio- és balneoterápiás kezelések hatásait vizsgálhatnák, illetve pontosabb képet kaphatnának a mozgásszervi-, a szív- és tüdőbetegségeknél alkalmazott gyógytorna határairól. E kutatások bázisa az ORFI lehetne, a karon ugyanis már régi hagyományai vannak a kardiológusokkal való együttműködésnek.

Hasonlóképpen közös munkára készül Polgár Anna az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézettel, valamint a Szent János Kórházzal is. Az intézmények a tudományos együttműködés során a testtartáskontroll javítását vizsgálnák az agyvérzésen átesett betegeken. A szakember úgy látja, a főiskola kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a régi, gyümölcsöző tradíciók tovább élhessenek, és új kapcsolatok alakulhassanak ki más kutatóhelyekkel.

Porcra összpontosítva

Természetesen a bolognai képzési forma is hoz újdonságokat. A tanulmányaikat 2006 őszén megkezdő elsősök már kétéves általános alapozó képzésben vesznek részt, amely a kar összes szakán csaknem azonos tanterv szerint halad, és csak ezután következik a szakmaspecifikus képzés, ami Polgár Anna szerint nem feltétlenül szerencsés. Az viszont kifejezetten előnye a rendszernek, hogy a főiskola befejezése (BSc) után további másfél év után egyetemi diplomát (MSc) kaphatnak a diákok, tehát nem kell másik egyetemet elvégezniük, ha magasabb végzettségre vágynak.

A gyógyítás mellett sok időt szentelt Polgár doktornő az ízületi gyulladás kialakulása során a porcban zajló immunológiai folyamatok kutatására is. Az itthon megkezdett munkát fél évig az Amerikai Egyesült Államokban folytathatta, a chicagói Rush University ortopédiai tanszéke immunlaborjában. Az idő rövidsége miatt éppen csak belekóstolhatott az ottani kutatómunkába, de itthon tovább szeretne foglalkozni a témával az ORFI-ban.

Pap Melinda
blank

Dr. Polgár Anna 1988-ban végzett summa cum laude minősítéssel a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán. A Rókus Kórház Reumatológiai Osztályán segédorvos, majd 2000-ig az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet különböző osztályain dolgozott, utoljára adjunktusként. 1994-ben tett reumatológiai és fizioterápiás, 1998-ban pedig klinikai immunológiai és allergológiai szakvizsgát. 1999-ben fejezte be egyetemünk doktori iskoláját. 2000-től a Wipharma Kft. reumatológiai és immunológiai járóbeteg-ellátásában tevékenykedett. Mellékállásban továbbra is dolgozott az ORFI Klinikai Immunológiai Szakambulanciáján adjunktusként, valamint az Országos Gyógyintézeti Központban főorvosként. 2003-ban PhD fokozatot szerzett. 2005-ben féléves kutató ösztöndíjat nyert Chicagóba, tavaly szeptemberben az EFK-n főiskolai tanári kinevezést kapott. Jelenleg a Budapesti Közgazdasági és Államigazgatási Egyetem Közgazdasági Továbbképző Intézetének egészségügyi menedzsment szakát végzi, és klinikai farmakológia szakképzésen vesz részt.

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/05. szám | Előző cikk | Következő cikk