Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 15. szám · 2005. december 20.

Gyermekpszichiátriai misszió

blank
blank
20051519.jpg

Minden öt gyerekből egy mentális problémával, tanulási, viselkedési vagy érzelmi zavarral küzd. A tendencia szerint a lelki beteg gyerekek száma 50%-kal emelkedik 2020-ra. Azonos szakmai alapelvek mentén dolgozó hálózatra lenne szükség, és önálló gyermekpszichiátriai szakmai kollégium létrehozására! Az OEP-finanszírozás viszont nem megfelelő, a hazai intézetek humanizálásának semmi nyoma, a pszichiátriát ráadásul látványosan megkülönböztetik.

Ebben az elsivatagosodott helyzetben mutat reményfoltot, amolyan humanista oázist az I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika. 2004 szeptemberének végén kezdte meg működését az újonnan kialakított Gyermekpszichiátriai Osztály a Bókay utcai épület második emeletén és a tetőterében. Rengeteg munka, részletekről való gondoskodás, empátia és szakszerű figyelem alkotta meg.

A Janssen-Cilag Gyógyszergyár 10 millió forinttal járult hozzá működéshez, idén október 17-én dr. Romány Anna vezérigazgató adta át az adományt a klinika igazgatójának, dr. Tulassay Tivadarnak, egyetemünk rektorának.

A Semmelweis Egyetem első, gyerekek lelki zavarainak kezelésére specializált osztálya nappali kórházi részből, szakambulanciából és fekvőbeteg részlegből áll, utóbbit mátrix-jelleggel oldották meg, így az nem stigmatizálja az idekerülőket.

Ez egy rendhagyó osztály. Foglalkoztató van, olyan minden helyiség, mint egy játszószoba, ahol akár táncolni is kedve kerekedik a búskomor gyereknek. Figyeltek rá, hogy igazi fából legyenek a bútorok és vidítsanak, nyugtassanak a pasztellszínek. Nem járnak fehér köpenyben – itt ne féljen senki! A gyerekek sokszor alig akarnak hazamenni. Csoportfoglalkozások vannak és egyéni terápia, és soha senkinek nem kell várni. Az egy-kéthetes kivizsgálás után a gyerekek és családjaik a klinikára járnak vissza terápiára, vagy segítséget kapnak a lakóhelyükhöz közelebbi terapeuta megtalálásában. Az osztályon megvalósul az országosan is ideálisnak számító álom: multidiszciplináris team gyógyítja, segíti a problémás gyereket és családját.

Az egyetemen tavaly óta folyamatos a gyermekpszichiáter-rezidens képzés. Szeptembertől az ötödévesek gyermekpszichiátriát hallgathatnak a gyermekgyógyászat tantárgyba beépítve, gyakorlati és elméleti formában. E terület iránt mélyebben érdeklődők 30 órás speciális kollégium formájában hallhatnak róla többet. Ez évtől szakdolgozatot és rektori pályamunkát is írhatnak gyermekpszichiátriáról a hallgatók. A házi gyermekorvosoknak posztgraduális kurzusok keretében nyújtanak lehetőséget elmélyülni a témában. A gyermekpszichiátereknek regionális továbbképző tanfolyam indul. Az osztályon dolgozó szakemberek védőnőket, pedagógusokat is képeznek.

A dr. Pászthy Bea főorvos asszony által vezetett „Lélekzet” nevű tudományos diákköri munkacsoporthoz 19 orvostanhallgató, PhD és pszichológus hallgató csatlakozott. Kutatócsapatuk 2-4 fős teamekben vizsgálja a pszichoszomatikus és szomatopszichés betegségek epidemiológiáját, a kialakuláshoz vezető tényezőket, valamint a család szerepét a betegségek kialakulásában és leküzdésében.

A I. sz. Gyermekklinikán nagy lépést tettek a gyerekek mentális egészségének jól-lét állapotáért.

Urbán Beatrice

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/15. szám | Előző cikk | Következő cikk