Ádám Veronika tudományos és külkapcsolati rektorhelyettes meghívó levelére az Orvosi Mikrobiológiai Intézet vendégeként május 30-31-én kétnapos szemináriumot tartott dr. Anna Lönhroth, az Európai Közösség brüsszeli Kutatási Igazgatóságának „Fertőző betegségek kontrollja” témáért felelős tudományos titkára. Az előadások a bakteriális antibiotikum rezisztencia, a HIV/AIDS és az influenza témakörét ölelték fel.
Az Orvosi Mikrobiológiai Intézet és az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) munkatársai 12 előadásban ismertették a hazai járványügyi adatokat, illetve a kutatási eredményeiket. A szemináriumon részt vettek a Magyar Mikrobiológus Társaság és a Magyar Infektológus Társaság elnökei, az OEK bakteriológiai és virológiai főosztályainak vezetői is.
Anna Lönnroth összefoglalta az Európai közösség 6. Kutatási keretprogramjának jelenlegi állását és a legutolsó, novemberben e témában esedékes 4. Felhívás részleteit, amelyek elsősorban a terápiás kutatások és új diagnosztikai tesztek területén várja a pályázókat. Mindkét esetben nagy hangsúlyt fektetnek a kis-és közepes vállalkozások kutatási folyamatokba való bevonására.
Ugyanakkor már hallhattuk az első részleteket a 2007-ben induló 7. Kutatási keretprogramról is. Ennek alapvető tétele, hogy az Európai Kutatási Térség tagországai kutatás-fejlesztési ráfordításainak el kell érnie a nemzeti össztermék 3 százalékát. Ennek kétharmad részét a magánszektortól remélik. Mivel elemzéseik szerint a nagy gyógyszergyárak (Big Pharma) úgy tűnik fokozatosan kivonulnak az európai kutatási területek támogatásából, így egyre nagyobb szerepe lesz a közpénzek kutatásba való bevonásának. Ezt belátva az EU a 7. Kutatási keretprogram évi költségvetését 5-10 milliárd euróra tervezi, amely a korábbinak legalább a duplája, és a program futamidejét is meghosszabbítja 2013-ig. Emellett létrehozzák az Európai Kutatási Tanácsot, a hatékonyság növelésére. Új jelszót is kidolgoztak: Innovatív orvostudományt Európa polgárai számára!
Az első javaslatokat a bizottság 2005 áprilisában nyújtotta be az Európai Parlamentnek, s a végső döntés 2006 nyarára várható. Figyelemreméltó, hogy 2004 májusától Magyarország képviselői is részt vesznek az Európai Parlament munkájában, így e nagyjelentőségű kutatási támogatási project részletei már nem nélkülünk születnek meg.
Dr. Nagy Károly, az Orvosi Mikrobiológiai Intézet igazgatója
|