 |
 |
A filmvásznon Fonyó Attila |
|
Ami készült és még készül a Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió gondozásában, a címbeli nevet is kaphatná. Nevesül, egy könyv és film formában megjelenő interjúsorozat mutatkozott be június 29-én a NET Nemdohányzójában. Alanyai az egyetem múltját és jelenét szellemiségükkel alapvetően meghatározó professzorok, napjaink élő tudós legendái.
A sorozat ötletének támogatója Tulassay Tivadar rektor, aki számára az ősök, a nagy öregek, csak úgy a családban, mint a szakmában, fontos helyet töltenek be mindennapjaiban. Dédszülei néznek rá majdnem kétszáz év távolából számítógépe monitorán, és mint mondta a megnyitó beszédben: nap mint nap hiányoznak neki elment felmenői szavai, gesztusai.
Mindnyájan érezzük, amint a jelen pillanatok alatt zsugorodik múlttá. De csak annak vész el végleg, aki elengedi az érzékelhető időfolyam kezét, és nem emeli magába léte nyitott ablakán a velünk élő múltakat. Azok a kiemelkedő személyiségek, akik életre keltették a vetítővásznat e hőséges júniusi délután, életüknek, szakmai pályájuknak zömét már maguk mögött tudják, de hangjuk még hordoz a jövő bizsergéséből.
 |
 |
Tulassay Tivadar, Halász Béla és Táncos László a bemutatón |
|
Az interjúsorozat felütése Fonyó Attilával, Halász Bélával, Lapis Károllyal és Magyar Kálmánnal indult. Egyenként kétórás filmek, amik könyv alakban is napvilágot láttak. A folytatás októberig várat magára, amikor is Hámori József, Palkovits Miklós, Somogyi János és Szabó Zoltán lesznek Herzka Ferenc időutazó vendégei a kamera előtt. Ő faggatja és nyitja meg a beszédhez bár szokott, de önmaguk ily alapos, filmes megmutatását valószínűleg először tapasztaló tudósokat. Tapintatos jelenléte tolakodás nélküli empátiával görgeti a beszélgetést gyakorta rövid, akár egyszavas, lényeget érintő kérdésekkel. Célja, hogy minél mélyebben nyissa meg interjúalanyai gondolatainak bugyrait. És sikerül neki. Az emlékezés keltette érzések folyton megjelennek: mosolyok, néha elrévedő vagy elkapott tekintet formájában kel életre a múlt a beszélők arcán.
A sorozat és a könyvek szerkesztője Vincze Judit, a filmek biztos kezű, kiváló szemű rendező operatőre és vágója Szabó László. Jut érdem a kiadó igazgatójának, Táncos Lászlónak is, aki amellett, hogy az alkotó munkát koordinálta, a bemutatónak sejtelmesen egyedi vizuális hangulatot teremtett, legyőzve a jellegtelennek mondható tér szorítását. Bár főszereplő a vetítő vászon volt, a majdnem sötétben fénnyel kiemelt plakátokon a filmek alanyairól készült nagyított, hangsúlyos fotók határolták le az esemény terét. Fénnyel és betűvel játszott játék, egy tüllre vetített mondat adta meg a filmbemutató és az interjúsorozat szüzséjét: „Apáink jönnek velünk szembe”. Sötétség, sejtelem, megérzés, útkeresés kutatás, rábukkanás, csodálat, kétkedés, hit, bizonyítás, meggyőződés, teljes befogadás, megvilágosodás, fény: az orvostudósi lét fázisai. Alázattal, hittel, kitartással és mérhetetlenül sok munkával bejárt út – hangzott a megnyitón. És aki minket, a bemutató résztvevőit vezetett a rendezvény útján, Kún Éva, kommunikációs igazgató volt. Hangja és előadásmódja a szokásos rendezvényi narrációnál jóval több: az élmény befogadását alapozta meg hétköznapit felülmúló megszólalása.
Tudomány és művészet nem először találtak egymásra az egyetem falain belül. Reméljük, ez a kézfogó tartósnak és termékenynek bizonyul.
Tolnai Kata
|