Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/9. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 9. szám · 2005. szeptember 16.

Látogatás a Kuopio Science Parkban

blank
blank
20050905.jpg
Janhunen H., Monos E. és felesége, Hänninen O.

Egyetemünk díszdoktora, dr. Osmo Hänninen professzor meghívására június 8-tól néhány napot töltöttem a Kuopioi Egyetemen. A szakmai találkozók keretében „Adaptability of the Venous System: the Challenge by the Gravitation” címmel szemináriumot tartottam az Élettan Intézetben. Ezt követően pedig egész napos – rendkívül tanulságos – látogatást tehettem az egyetem mellett kiépített hipermodern Science Parkban, a TEKNIA Technológiai Centrumban.

A napjainkban is még növekvő Centrum az utóbbi fél évtized során rendkívül gyorsan fejlődött, méretei már meghaladják az egyetemét, alig győzi kielégíteni az érdeklődő vállalatok igényeit (eddig közel kétszáz kooperáló partnert helyeztek el itt). Három hatalmas épülettömbben – Bioteknia, Tietoteknia, Microteknia – kínálnak modern helyiségeket főleg hazai vállalkozóknak kooperatív innovációs projektek kidolgozására, fejlesztésre, piackutatásra. Legújabb konstrukciós projektjük a Mikroteknia 3, amely 14 emeletes toronyépületében a legfejlettebb információs, kommunikációs és egyéb technikákkal, mellettük megbízható biztonsági rendszerekkel, támogatja a közvetlen kapcsolatlétesítés lehetőségét az egyetemi tudomány, a vállalkozói ipar, valamint az üzleti világ között. A Science Park jelentős mértékben támaszkodik az orvosi fakultás szakembereinek tudására, illetve az orvos-biológiai kutatások eredményeire. E hatalmas egyetem-orientált fejlesztés sikerének „titka” az is, hogy a vállalati befektetések mellett jelentős támogatást kap a Park a kuopioi városi önkormányzattól és a kormánytól, amely az egyébként is magas nemzeti jövedelem legmagasabb százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre közvetlenül Japán után. Érdemes látogatni e Science Parkot – ha csak az interneten is (www.teknia.fi).

Számos orvosbiológiai vonatkozású fejlesztésbe tekinthettem be, s részletes diszkusszióra nyílt alkalmam a Centrum rendkívül ambiciózus menedzser igazgatójával, Hannu Janhunen úrral, aki arról is tájékoztatott, hogy a sebesen kibontakozó nemzetközi tevékenységük három fő célterülete Közép-Európa, Észak-Amerika, Ázsia. Különös szimpátiával és várakozással figyelnek Magyarországra.

Dr. Monos Emil

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/9. szám | Előző cikk | Következő cikk