Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/14. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 14. szám · 2004. november 26.
Konferencia

A Semmelweis Egyetem Testnevelés és Sporttudományi Kara (TF) ad otthont december 2-3-án a 35. Mozgásbiológiai Konferenciának. Az évtizedes hagyományokkal rendelkező tudományos rendezvényt a Magyar Biológiai Társaság Mozgás- és Viselkedésbiológiai Szakosztálya, a Magyar Pedagógiai Társaság Szomatikus Nevelési Szakosztálya, a Magyar Sporttudományi Társaság Edzéstudományi Bizottsága és természetesen a TF szervezi. A sport-, illetve orvostudományi ankétot eleinte a nagyobb magyar állóvizek partján, Tihanyban, majd Agárdon rendezték, az utóbbi években azonban, az egyszerűség kedvéért, a TF főépületének dísztermébe költöztették. A háttérmunkákról, a rendezvény előéletéről dr. Keresztesi Katalin a Szervező Bizottság tagja, illetve a TF Atlétika Tanszékének egyetemi docense mesélt.

Kezdetek

A Mozgásbiológiai Konferencia megálmodója dr. Nemessuri Mihály volt, aki még sebésznek készült az egykori Budapesti Orvostudományi Egyetemen, azonban igen hamar kezdett érdeklődni a sportsérülések iránt, mely témáról könyvet is írt. A kezdeti sikerek okán a minisztérium megbízta a Testnevelés- és Sportegészségügyi Intézet szervezésével. Így lett Nemessuri Mihály az akkori Testnevelési Főiskola Mozgástani–Gyógytestnevelési Tanszékének vezetője. Ő vezette be a gyógytestnevelési szakképzést, emellett pedig mozgásbiológiai laboratóriumot hozott létre. Továbbá ő alapította meg a Magyar Biológiai Társaság Mozgás- és Viselkedésbiológiai szakcsoportját, később szakosztályát, melynek örökös, tiszteletbeli elnöke. Dr. Nemessuri Mihály professzor 2000-ben távozott tőlünk, azóta a konferencia nem csupán a jelen- és jövőbeli kutatásokról szól, hanem az alapító emléke előtti tisztelgés is. A hagyományok megfelelő továbbviteléért azóta az orvosi kar részéről dr. Donáth Tibor anatómus professzor felelős.

A tudományos diszkussziók elsődleges célja tehát az, hogyan lehetne az orvostudomány területén elért kutatási eredményeket a sporttudomány területén kamatoztatni: az elméleti konstrukciók gyakorlatba való átültetése, annak fokozása érdekében. Napjainkban, főleg a múlt század második felétől pedig a sporttudomány legjelentősebb mankóját képezi az orvostudomány. (Természetesen ehelyütt nem a különböző illegális teljesítményfokozás különböző formáira utalva.) E tudományos tanácskozás tehát a két diszciplína szimbiózisát is jelenti egyben, mely az egyetem felépítésében is tetten érhető.

A konferencia már a kezdetektől fogva figyelmet fordított a frissen végzett szakemberek, a doktori iskola hallgatóinak meghívására, szerepeltetésére. A szervező bizottság tehát amellett, hogy fórumot biztosítva a szakmai diszkussziók számára, egyengetni igyekszik a felnövekvő kutató nemzedék útját. Mindeddig tíz konferencia előadásainak anyaga jelent meg önálló kötetben.

Jelen

Az idei összejövetelen 44 előadás hangzik el öt különböző szekcióban:

  • Struktúra vizsgálatok a mozgásos teljesítmény növelés szolgálatában
  • Sport – Játék – Sportjáték
  • A kisgyermekkor testkultúrája
  • Az iskolai testneveléstől a sportszakember képzésig
  • A jövő sportjáért

A szervezők örömmel fogadják a kellő érdeklődéssel megáldott leendő szakemberek látogatását, részvételét a konferencián.

Csermely

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/14. szám | Előző cikk | Következő cikk