Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/14. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 14. szám · 2004. november 26.
Az orvosi pálya hivatás
Dr. Jeney András

Dr. Jeney András professzort annak kapcsán kerestem meg, hogy az idén az Egyetemi Doktori Tanács Kiváló PhD Oktató kitüntetésben részesítette tanári tevékenységéért. Jeney professzor 1971-től 2004-ig az I. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet farmakobiokémiai laboratóriumát vezette. Az elmúlt 12 évben irányította a PhD képzés onkológiai programját, majd a doktori iskolák átszervezésekor a négy PhD programból kialakított 8. számú Doktori Iskola vezetési feladatait látta el nyugdíjazásáig.

Jeney professzor munkájának nem ez volt az első elismerése. 1990-ben a Magyar Onkológusok Társasága Krompecher díjjal méltányolta a hazai onkológiai közéletben folytatott tevékenységét. Az MTA Kémiai Osztálya a hazai laboratóriumokban előállított vegyületek farmakológiai és farmakobiokémiai tanulmányozásáért 1991-ben Novicardin díjat adott, 1994-ben a Semmelweis Egyetem Huzella – emlékéremmel jutalmazta az I. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet kutatócsoportjainak vezetőit, köztük Jeney Andrást is. 1995-ben a 30 éven át végzett onkológiai vizsgálataiért a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki, majd 1998-ban megkapta a Paracelsus díjat.

– Oktatói munkájában mi az, amit a legfontosabb célul tűz maga elé?

– A graduális medikusképzés lényege, hogy a diákok egy kész ismeretanyagot sajátítsanak el.

A posztgraduális PhD oktatásban talán a legfontosabb az önálló gondolkodásmód, az alkotóképesség, a kreativitás fejlesztése. Ugyancsak nagy figyelmet kell fordítani a természetben előforduló, vagy a kísérleti munkában megjelenő események közötti összefüggések, valamint az absztrakciót igénylő lényeglátás képességének kifejlesztésére is a hallgatókban.

– Miért tartja szívügyének a PhD-képzést?

– Az a meggyőződésem, hogy önálló gondolkozású és megalapozott döntéseket bátran vállalni képes szakemberekre van szükségünk az egészségügyben. A PhD képzés nem kizárólag tudósképző iskola, mivel feladata a jövő vezetőinek felkészítése is, akik az általuk választott szakterületen felelősen képesek az újabb és váratlan kihívásoknak megfelelni. A hihetetlenül gyorsan változó orvosi gyakorlat azt igazolja, hogy olyan szakemberekre van szükség, akik képesek alkalmazni az új diagnosztikai és terápiás eljárásokat.

Sikerek

– Mi az, amit legnagyobb sikerének könyvelhet el eddigi munkája során?

– Nehéz erre méltányosan válaszolni! Kevesen mondhatják, hogy felfedezéseket és sikereket egymagukban értek el. A kutatás eredményei nem személyekhez, hanem kutatócsoportokhoz kapcsolódnak. Én abból a szempontból szerencsésnek mondhatom magam, hogy mint farmakológus, mindig megújhodásra ösztönző környezetben dolgozhattam. Angliában, 1963-ban munkatársaimmal megállapítottuk, hogy az alkilező gyógyszerek támadási pontja a DNS, hatásuk szelektivitása azonban a metabolizmusuknak tulajdonítható. Hazatérve, Lapis Károly akadémikus intézetébe hívott, ahol sokat megtudtam a daganatok biológiai sajátosságairól. Kopper Lászlóval, Kovalszky Ilonával, Szende Bélával, Schaff Zsuzsával, Benedeczky Istvánnal, Timár Józseffel és még számos fiatal kutatóval megállapíthattuk a gyógyszerhatás és a sejtproliferáció kapcsolatát, a kémiai és a vírus eredetű májdaganatok malignus tulajdonságait meghatározó génszabályozási zavarokat. Majd az áttétképzésben szerepet játszó proteoglikánok szerepét. Ezek a tanulmányok világosítottak fel arról is, hogy hol kell keresni a tumor specifikus molekuláris támadási pontját és azt az új gyógyszerek kutatására felhasználni. Jelenleg a DNS-től elindulva a génműködés szabályozásának a transzlációs szinten érvényesülő zavaráig jutottam el és annak módosításával szeretném a tumorprogressziót korlátozni.

– Számos neves külföldi kutatóintézetben tevékenykedhetett, ennek ellenére időről-időre hazatért...

– Alkatomnál, neveltetésemnél, felfogásomnál fogva el sem tudtam képzelni, hogy idegenben dolgozzak. Az ember hűséges a hazájához!

– Manapság sok embernél nem hogy értéket nem képvisel, de még a fogalomtárában sem szerepel a hazaszeretet szó. A fiatalok, bármely szakmát nézzük is, külföldi boldogulásban gondolkodnak, amelynek problematikája nem új keletű ugyan, viszont mérete mára annál kétségbeejtőbb. Soha nem kellett megbánnia, hogy a hazája mellett döntött?

– Szerintem nem helyénvaló ilyen dolgokról beszélni! Az élet megismételhetetlen, és több elvárása van egy emberrel szemben. Az életutunkat végig kell járnunk, és szeretnünk kell az életünk! Ez ennyire egyszerű...

– Nem csalódott-e azért, amiért egyik lánya sem követte önt az orvosi pályán?

– Soha nem volt elvárásom, legfeljebb reménységem. Mindig arra törekedtem, hogy saját elképzelésük szerint, önállóan döntsenek, és ez sikerült. Az egyikük gyermekpszichológus, a másikuk jogász, a harmadik lányom pedig közgazdász, és van három unokám is. Önállóak, és családi életükben törekszenek a teljességet megélni.

– Mi az az érték- és normarendszer, amiből erőt merít a mindennapokhoz?

– Református vagyok, és hívő keresztyén szeretnék lenni. Régen úgy gondolták, ez összeférhetetlen az orvosi pályával, ami nekem soha nem okozott problémát. Mint orvos-biológus az idők során egyre inkább rádöbbenek, hogy amit a keresztyén felfogás hirdet, az hogyan érhető tetten a természet törvényeiben. Én azt tanultam meg: ahhoz, hogy az ember kiegyensúlyozott legyen az életben, fegyelmezettségre és mértéktartásra van szükség, ezért kell, hogy legyen egy „zsinórmérték”.

Petkovics Margit

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/14. szám | Előző cikk | Következő cikk