A kormányzati ciklus hátralévő idejében az intézmények átszervezése helyett az egészségügyi ellátást ésszerűsítő és annak színvonalát javító programokat indít el a kormány – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök október 12-én, a Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálatnál tett látogatása során. Az említett intézkedéseket az elkövetkezendő hónapokban dolgozza ki a szaktárca, így ennek részleteiről többet nem közölt a kormányfő. A V. kerületi Rendelőintézetben tapasztaltak nyomán – ahol az OEP-finanszírozás és az 500 milliós önkormányzati támogatás mellé évente mintegy 100 millió forint további bevételt hoz az egészségügyi tevékenység magántőke bevonásával történő értékesítése – megjegyezte: nem jó, ha a kormány mondja meg, mit kell az intézmény fenntartóknak tenniük. Döntsék el ők, hogy igénybe vesznek-e fejlesztéseikhez magántőkét, vagy sem. Ma a kormányfő szerint meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy a fenntartók az üzemeltetés egy részét odaadhassák az ottani orvosoknak, nővéreknek, a működtetést, úgymond, privatizálják, s ehhez az állam nyújtson a dolgozóknak hosszú távú hitelt.
Gyurcsány Ferenc elmondta még: a jelenleginél hatékonyabban szeretnék felhasználni a régiókban élők egészségmegőrzésére, gyógyítására fordítható pénzösszeget. A központi forrásokat decentralizálják, mert helyben jobban tudják, mely ellátási formákra kell leginkább költeniük.
Elmarad viszont a választási kampányban és a kormányprogramban megígért hűségjutalom kifizetése. Az egészségügyi dolgozók ily módon való megtartása ugyanis 100 milliárd forintot igényelne, aminek előteremtéséhez minden családnak körülbelül 30 ezer forinttal kellene többet adóznia, vagy – másik alternatívaként – iskolákat, színházakat kellene bezárni és csökkenteni az önkormányzatoknak járó juttatásokat. „Az állam nem Krőzus, annyija van, amennyit elvesz a polgáraitól – és ennyit már nem akar elvenni tőlük.” – érvelt a miniszterelnök.
Tó.A.
|