Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/10. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 10. szám · 2004. október 1.
Laborbővítés adományból a II. sz. Gyermekklinikán
Nigel Thorpe, a Vodafone Magyarország Alapítvány elnöke és prof. dr. Fekete György (jobbra)

A korábbinál színvonalasabb körülmények között dolgozhatnak nyár óta a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika citogenetikai és molekuláris genetikai laboratóriumainak munkatársai. A helyiségek bővítése, felújítása mellett a Vodafone Magyarország Alapítvány jóvoltából a diagnosztizálást és a kutatómunkát gyorsító, a korszerű adatrögzítést, nyilvántartást és tárolást szolgáló műszerekkel, felszerelésekkel gyarapodhattak.

Régóta esedékes volt már a jövőre 120 éves klinika egyik legrégebbi területének a modernizálása. A citogenetikai laboratóriumot még 1961-ben alapította a korábbi intézetvezető, dr. Schuler Dezső Professor Emeritus. Az akkoriban újdonságnak számító kromoszóma-vizsgálatok idővel molekuláris genetikai kutatásokkal egészültek ki. Ez utóbbit már a klinika jelenlegi igazgatója, dr. Fekete György professzor honosította meg. 1986-ban hozta létre a molekuláris genetikai laboratóriumot, s azóta is irányítja az ottani munkát. A diagnosztikai feladatok ellátása mellett manapság már hat különböző betegség mutációinak kimutatásával foglalkoznak. S természetesen mindkét labor fontos szerepet játszik a graduális és a posztgraduális képzésben, a TDK-sok fogadásán túl ez idő tájt öt PhD-hallgató végez itt tudományos minősítéséhez kutatásokat. Nemcsak a meglehetős zsúfoltság nehezítette az öt biológus, a három orvos és a négy asszisztens mindennapjait, hanem az egyre avuló műszerek is. Fejlesztésekre, a mai kor kívánta készülékekre a szerény anyagiak miatt, csak kis lépésekben tellett. Idén nyár elején azután egy orvosi szoba megszüntetésével újabb helyiséget csatoltak a molekuláris genetikai laborhoz. Egyúttal kifestettek és kicserélték a bútorokat is. A műszerpark bővítéséhez pedig 14,3 millióval járult hozzá a Vodafone Magyarország Alapítvány.

Diagnózis hamar

„Büszkék vagyunk arra, hogy támogathattuk a laboratórium modernizálást. Öröm volt együttdolgozni egy olyan intézménnyel, amely rengeteget segít a gyerekeken” – mondta a július elsején tartott átadási ünnepségen Nigel Thorpe, az alapítvány kuratóriumának elnöke. Majd hozzáfűzte: az elmúlt egy évben mintegy 70 millióval segítették a rászorulókat, többek között a Heim Pál Gyermekkórházat és a Májbeteg Gyermekekért Alapítványt, de a legnagyobb összegű adományt eddig a klinikának juttatták. Jó szándékú gesztusukat kedves szavakkal köszönte meg Fekete professzor.

Mivel az alapítvány szabad kezet adott a labornak, a kapott pénzt a leginkább hiányolt eszközökre, kiegészítőkre fordították. Így például a vizsgált DNS-szakasz tulajdonságainak (koncentráció) mérésére spektrofotométer, a különböző módszerekkel (enzimatikus emésztés, hibridizálás stb.) kimutatott génelváltozások tárolására GEL-DOC képarchiváló rendszert szereztek be. De egyebek mellett vásároltak még a genetikai betegségek klinikai tüneteinek dokumentálására nagy képfelbontású digitális fényképezőgépet, a még pontosabb analizáláshoz pipetta-sorozatot és laptopot, számítógépeket is.

– Azelőtt gyakorta kellett esténként, éjszakánként dolgoznunk vagy hétvégeken bejönnünk, mert csak akkor fértünk hozzá a gépekhez, műszerekhez. Most már minden olyan berendezés megvan, amely szükséges a betegek 24-48-72 óra alatt történő diagnosztizálásához, és minőségileg is újat hoztak az idekerült eszközök. Ez az egyik legkorszerűbb, nagy precizitású labor az egyetemen – jegyezte meg dr. Garami Miklós klinikai onkológus, a molekuláris genetikai laboratórium orvos-vezetője. – Elképzeléseink persze vannak a további gyarapodáshoz is. Már másodszor pályáztunk az egyetemmel közösen egy real time PCR készülékre, amely a DNS-minta sokszorozásával egyidejűleg lézerrel leolvassa és rögzíti a jellemzőket – körülbelül 10 millió forintba kerülne...

-rea-

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/10. szám | Előző cikk | Következő cikk