Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/7. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 7. szám · 2004. május 14.
Sürgősségi tennivalók
Dr. Pénzes István

Április 15-én egynapos konferenciát rendeztek a sürgősségi ellátásról. A továbbképző előadássorozattal egybekötött esemény a XIV. ilyen konferencia, amelynek szervezői az ÁOK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika, valamint az ÁOK Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Iroda voltak – Csetneki Júlia kari vezető főnővér irányításával. Az esemény fővédnökei: Kökény Mihály ESZCSM miniszter, dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora, dr. Telegdy Gyula, a Magyar Tudományos Akadémia osztályelnöke. A konferencia védnöke Tóth Ibolya, az ESZCSM osztályvezetője, szakmai támogatója pedig a Magyar Tudományos Akadémia Sürgősségi és Intenzív Ellátás Munkabizottsága, valamint az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Szakdolgozók Magyarországi Egyesülete.

A rendezvényen közel ezren vettek részt, amely jelzi a nagyfokú érdeklődést a téma iránt. A főreferátumot dr. Pénzes István professzor, a konferencia egyik szervezője, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika igazgatója tartotta „A XXI. század elvárása az aneszteziológiai és intenzív terápiás ellátással szemben” címmel. Előadásában kiemelte, hogy számos terápiás eljárás megváltozik, korszerűsödnek az anesztéziában használatos kémiai anyagok is. A kutatók egyre inkább arra törekednek, hogy minél kevesebb mellékhatással járó és a környezetre nem káros anyagokat alkalmazzanak az altatás során. Ilyen gáz lehet például a xenon, amelynek a mai tudásunk szerint nincs mellékhatása. A professzor hangsúlyozta, hogy nagyon nagy szükség van a szakasszisztensek és az ápolók munkájára, nélkülük valóban megállna az élet mind a sürgősségi ellátásban, mind pedig az intenzív osztályokon. A szakápolók kevesen vannak és nagyon nagy teher hárul rájuk.

A konferencián több posztert bemutattak: öt téma az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikáról (Németh Adrienn, Szabó Csilla, Hargitai Veronika, dr. Tóth Katalin, prof. dr. Pénzes István, Szigeti Anita, Tóth Ildikó, dr. Mezei Mónika Vida Mária, Németh Gabriella, dr. Lorx András, Pál Gizella, Kemény Ildikó, dr. Mihalik Zoltán), két téma az ÁOK Transzplantációs és Sebészeti Klinikáról (Kis Andrea, Nagy Andrea, Kleineisel Tamás, Maruss Magdolna, Szaniszló Mária), egy-egy téma pedig az I. számú Sebészeti Klinikáról (Major Erika, dr. Ruzsvánszkyné Kocsi Ildikó, Nagy Judit), valamint a II. számú Belgyógyászati Klinikáról (Gilányi Tímea) érkezett.

Nemcsak a Semmelweis Egyetemről kértek fel előadókat, hanem a hazai orvosi társegyetemek intenzív terápiáért felelős vezetőit, valamint a kórházi sürgősségi ellátás új koncepcióit a gyakorlatban is művelő képviselőit is.

Sikeres reanimációk

Az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika a Kútvölgyi Klinikai Tömb épületében található. Itt már évek óta sikerült megszervezni a gyors reanimációt. A sikeres újraélesztéseket tekintve, az egyetem az európai erős középmezőnyben van. Örvendetes tény, hogy a tavalyi adatokhoz képest az idén már öttel több újraélesztett beteg hagyta el a klinikát. Ez nagyon jó eredménynek számít.

Pénzes professzor lapunknak elmondta: mindenképpen hasznos volt ez a továbbképzés és fórum, hiszen az itt átadott szemléletmódot a szakasszisztensek a munkájukon keresztül a gyakorlatban nap mint nap alkalmazzák. Az ápolók és az intenzív terápiás szakasszisztensek körében tapasztalható fluktuáció megállítására azonban központi intézkedésekre van szükség.

Sajnos, a műszerezettség sem mindig a legkorszerűbb, kevés a fejlesztésre fordítható pénz. Egyetemi keretből új gépekre az utóbbi években kevesebb pénz jutott. Olykor pályázatok segítségével, illetve szponzori támogatással sikerül a legkorszerűbb berendezéseket megvásárolni.

Ilonka Mária

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/7. szám | Előző cikk | Következő cikk