Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/7. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 7. szám · 2004. május 14.
Ünnepi tudományos ülés a II. sz. Belgyógyászati klinikán

Ha zene csendül fel egy előadóteremben, legyen az preklasszikus, klasszikus vagy modern zene, az már önmagában ünnepi hangulatot teremt. A zene az, ami az emberi érzelemvilág legszélesebb skáláját képes kifejezni és ha ehhez még szavakba öntött gondolatok is járulnak, az ünnep teljessé válik.

Így volt ez pénteken, április 30-án kora délután a II. sz. Belgyógyászati Klinikán, ahol egy csodálatos barokk fagott versenytétel adta meg az ünnepi hangulatot, hogy azután egymásután köszöntők hangozzanak el, üdvözölve a klinika 60 éves igazgatóját, Tulassay Zsolt professzort.

Paulin Ferenc dékán-helyettes, mint az Általános Orvostudományi Kar megbízottja, Halász Béla professzor az MTA kutatóhálózatának 171 kutatócsoportja nevében, Fehér János professzor, mint a klinika előző vezetője üdvözölték és kívántak sok sikert a jubilánsnak. Fehér professzor külön hangsúlyozta azt az épület-fejlesztő munkát, ami 1993 óta a klinikán történt: intenzív laboratórium, új osztályok létesülése, gastroenterologiai centrum, molekuláris biológiai laboratórium, összekötő folyosó elkészülése stb. stb. Jubiláns érdeme mind az oktatói , mind a kutatói munka színvonalának jelentős emelése, a sikeres PhD program megvalósítása és amellett széleskörű közéleti tevékenység. Gláz Edit professzor, a munkatársak nevében a mindenre kiterjedő, eredményes igazgatói munkából a pályakezdők figyelemmel kísérésének fontosságát emelte ki.

Ezután következett a tudományos program, mely 9 előadás keretében keresztmetszetét adta a klinikán folyó tudományos munkának. Az előadók valamennyien fiatal, dinamikus személyiségek, szakterületük kiváló ismerői, akik a legkorszerűbb módszerekkel, up-to-date szinten kitűnő szemléltetéssel mutatták be témáikat. Ha egy intézet ilyen átütő erejű tudományos csapat kiállítására képes, ott a vezetőt a legmesszebbmenő elismerés illeti meg. Lehessen az elméleti tudomány képviselője annyira szubjektív, hogy a kilenc előadásból az apoptotikus sejtpusztulással, valamint az endothel diszfunkcióval foglalkozókat külön kiemelje.

Szép pillanata volt az ünnepi ülésnek, amikor a munkatársak a 60. születésnapra készíttetett bronzérmet (képünkön) átadták a jubilánsnak. Tulassay professzor válaszában annak a családi légkörnek a megvalósulását hangsúlyozta, melyet sikerült megteremtenie az elmúlt 11 évben és amely bizton biztosítéka az eredményes munkának. Szavait Magyar Imre professzor gondolatával zárta: a műhelyalapítás fő meghatározója a munkaalázat, a tisztesség továbbadása, nem pedig tudományos projektek erőltetése. Maga úgy tartja, hogy a tisztesség mindenek előtt, ez ars poeticájának lényege.

A záró Mozart vonósnégyes tétel méltó befejezése volt az ünnepi tudományos ülésnek.

Dr. Donáth Tibor

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/7. szám | Előző cikk | Következő cikk