Semmelweis Egyetem honlap |
Semmelweis Egyetem újság |
2004/7. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 7. szám · 2004. május 14. |
Európába értünk |
![]() |
Az ország európai uniós csatlakozását a Semmelweis Egyetem méltón ünnepelte azon az épületavató eseményen, amelynek magas rangú vendége Medgyessy Péter miniszterelnök volt. A szecessziós épület teljes pompájában újraszületett. A gyönyörű terek és cizellált apró részletek összhangja, míves munka idézi a száz év előtti emberek ideáit és ízlését. Érdekes módon a belépő nem időben való visszalépést érzékel, épp ellenkezőleg, a minket váró európai jövő leheletét érzi. Sok ember majd tízéves munkája és soká dédelgetett álma öltött testet az Egészségügyi Főiskolai Kar Vas utcai épületegyüttesének pompázatos megjelenésében. Minden apró részletében igényességet tükröz – hangsúlyozta a miniszterelnök, mely igényesség kell hogy vezessen minket az Unióba: másokkal és magunkkal szembeni igényesség az élet minden területén.
Dr. Mészáros Judit főigazgató és dr. Tulassay Tivadar rektor fogadta a kormányfőt, akit elkísért Kökény Mihály miniszter és Fiala István kormánybiztos is. Rektor úr megnyitójában visszautalt a kilencvenes évek elején megszületett közös gondolatra, amely már akkor – az integráció kormányzati szándékát jóval megelőzően – összetartozónak szánta az orvos- és gyógyszerészképző egyetemet a felsőfokú egészségügyi szakemberképzést folytató főiskolával. Az azóta megvalósult integrációval az egyetem az egészségügy diplomás szakember igényének teljes spektrumában képes a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő képzést nyújtani egy intézményen belül. A Vas utcai épületbe költözés is az integráció egy nagyszerű eredményének tekinthető – mondta rektor úr. Egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akiknek segítségét bírta ez a rendkívüli munka. Köszöntő szavait követően a miniszterelnök bejárta az épületet, majd a hallgatókkal találkozott. Hallgatói fórum Röviden vázolta a kormány egészségügyi reform elképzeléseit és a megvalósítás ütemezését. Terveik szerint 2005-re kezdené meg működését az átalakítás lényegét jelentő ellátás-szervezési intézményhálózat. Ez a struktúra egyrészt az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés területi egyenlőtlenségét hivatott kiküszöbölni, másrészt pedig az alul- és túlkezelések megszüntetésével, a szervezés ésszerűsítésével olcsóbbá teszi az ellátást. Ugyanakkor szerves része lesz a prevenció is, amely szemlélet már járt utakon van a főiskolai karon – hangsúlyozta Mészáros főigazgató asszony. A remélt megtakarításokat az ágazat infrastruktúrájának fejlesztésére és az ellátást végzők jobb anyagi megbecsülésére fordítanák.
A miniszterelnök utalt rá, hogy az egészségügyi reform kifejezés a sikertelen próbálkozások hosszú sora miatt mára elveszítette valódi jelentését. Ennek a kormánynak eltökélt szándéka, hogy véghezvigye azt a reformot, amit tervezeti formában már május 5-i ülésén megtárgyal, s a tervek szerint még a nyáron parlament elé terjeszti. Nyíltan kell beszélni arról, hogy a több sebből vérző egészségügyben az ágazat minden résztvevője elégedetlen: úgy a beteg, mint az orvos vagy a szakdolgozó – mondta Medgyessy Péter. A nyugdíjrendszer átfogó reformját kivéve, a rendszerváltás óta nem történt lényeges átalakítás a társadalom nagy elosztási rendszereiben, holott szükséges lett volna – jelentette ki. A kormány most eltökélt, hogy az általa kidolgozott koncepciót megvalósítsa az egészségügyben. Bár tudják, nem lesz könnyű, hiszen nincs mintaként használható, bevált példa, amelyet másolni lehetne, és a lehető legszélesebb körű támogatásra is szükség lesz a sikerhez. Ezt azzal kívánják biztosítani, hogy társadalmi vitára bocsátják a tervezetet. Szakmai tudás, nem kis politikai bátorság, széles körű elfogadottság és nem utolsósorban tettek kellenek a tervezett reform sikeres megvalósításához. Fő cél, hogy sokkal tovább éljenek az emberek és minél tovább maradjanak egészségesek – összegezte a kormány szándékát a miniszterelnök. Majd több hallgatói kérdésre válaszolt, az érdeklődők zöme az európai uniós csatlakozás hazai kihatásait firtatta. A résztvevők mindig emlékezni fognak erre a napra – mondta a főigazgató asszony, mikor felkérte a kormányfőt a vendégkönyvbe való beírásra. A következő bejegyzés emlékeztet az épület felavatására és a közvetlen hangú, szinte meghitt kormányfői látogatásra: „Öröm volt látni, hogy az igényesség terjed és győzedelmeskedik. Barátsággal, Medgyessy Péter”
Az épületről A most felújított épület (Vas utca 17.) 1908-ban épült, s eredetileg a Pajor Szanatóriumnak és Vízgyógyintézetének adott otthont. 1996 decemberéig kórház működött itt, melyet az ágyszám-csökkentés miatt bezártak. 1997-ben a volt HIETE szerződést kötött a Fővárosi Önkormányzattal, hogy a használatukban lévő San Marco és Horánszky utcai épületeket elcserélik a Vas és Szentkirályi utcai épületegyüttesért. Az átépítést 1999-ben kezdték meg, mostanra lezárult az építkezés második üteme is. A Szentkirályi utcai részt 2001. szeptember 17-én adták át. Az építkezés ugyanakkor még nem fejeződött be, megvalósításra vár még egy parkolóház, egy tornaterem és egy auditórium. A beruházást teljes egészében állami pénzből finanszírozták. Az első ütem 1,4 milliárd, a második 2 milliárd forintba került, a harmadik ütem becsült költsége 1,3 milliárd forint. Tolnai Kata |
Lap teteje |
Semmelweis Egyetem újság |
2004/7. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|