Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2004/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · V. évfolyam 6. szám · 2004. április 30.
A humanista magatartást díjazzák

 
Az alapító: Prof. dr. Bárdos Tamás

Öt esztendővel ezelőtt dr. Bárdos Tamás egyetemi tanár, kémikus, az USA-beli Buffalóból és fivére, ifj. Bárdos Arthur nyugalmazott követségi tanácsos alapítványt tett a Budapesti Orvosegyetemen végzett, a II. világháború alatt munkaszolgálatos különítményben fiatalon elhunyt testvérük, dr. Bárdos József Károly emlékére, aki az Orvosvegytani Intézetben dolgozott. A fiatal orvos abban a munkaszázadban szolgált, amelyben Radnóti Miklós, a költő is. Lehetősége lett volna a menekülésre, azonban a gyógyító nem akarta magára hagyni fogolytársait.

Az alapítvány dr. Bárdos Károly József nevét viseli. Célja, hogy minden évben egy olyan, végzés előtt álló orvostanhallgatót vagy fiatal pályakezdő orvost támogasson, aki az egyetemi tanulmányai során tanúsított előmenetelén, gyógyító, illetve tudományos munkásságán kívül humanista, segítőkész emberi magatartásáról is már tanúbizonyságot tett.

A kuratórium tagjainak kiválasztásánál figyelemmel voltak arra, hogy legyen benne kutató- és gyógyító orvos is. A kuratórium elnöke dr. Bókay János gyermekgyógyász, egyetemi adjunktus az I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáról, tagjai: dr. Mandl József egyetemi tanár az Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézetből, dr. Dobozy Ottó docens a Genetika, Sejt- és Immunbiológiai Intézetből, dr. Sréter Lídia egyetemi tanár a II. számú Belgyógyászati Klinikáról, dr. Forgács András főorvos az I. számú Sebészeti Klinikáról, valamint Molnár Levente rezidens orvos.

Dr. Bókay János egyetemi adjunktussal, a kuratórium elnöke elmondta: a pályadíj összege 2000 amerikai dollárnak megfelelő forint. Pályázatot nyújthatnak be a Semmelweis Egyetem ÁOK V. vagy VI. éves orvostanhallgatói, illetve diplomásai 30 éves korig. Évente átlagosan tíz-húsz pályázat érkezik az alapítvány kuratóriumához, az egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájára. Amennyiben medikus pályázik, akkor mellékelnie kell a tanulmányi előmeneteléről szóló kimutatást, a tudományos diákköri jellemzését, az elhangzott előadásának címét, helyezését, a rektori pályamunka címét, helyezését, fiatal diplomásoknál pedig az előadások, tudományos publikációk jegyzékét, a művészetek, a sport, a közélet területén, vagy a társadalmi szervezetekben kifejtett aktivitás felsorolását. A pályázatok értékelése után a kuratórium személyes meghallgatás után dönti el, hogy adott évben ki lesz az alapítvány díjazottja.

Az idén a március 15-i egyetemi ünnepségen egy fiatal szemészorvos-rezidens, dr. Somfai Gábor Márk kapta az alapítvány díját. A nyertes tudományos munkássága a diabéteszes érelváltozások kutatásával kapcsolatos, ezek hátterét vizsgálta részben állatkísérletes modellen, részben pedig klinikai beteganyagon a II. számú Szemészeti Klinika korszerű, optikai koherencia tomográfiás berendezések segítségével.

Dr. Bókay Jánostól tudjuk, hogy a díjazottak általában a tudományos előmenetelükhöz használják fel a kapott összeget. Az idei díjazott például az Amerikai Egyesül Államokban rendezendő tudományos világkonferenciára szeretne eljutni a pályázati díj segítségével.

A kuratórium továbbra is várja a tudomány iránt érdeklődő, ÁOK-s fiatalok, vagy friss diplomások, rezidensek jelentkezését minden év januárjában.

Ilonka Mária

 
Lap teteje | Semmelweis Egyetem újság | 2004/6. szám | Előző cikk | Következő cikk