Az emésztőszervi endoszkópia, mint a belgyógyászati gasztroenterológia és a gasztroenterológiai sebészet régóta nélkülözhetetlen kiegészítője, mára lényegében különálló határdiszciplínává vált. Az endoszkópos vizsgálatok, a hagyományos diagnosztikus és szűrő jellegű endoszkópia keretein túl, manapság kiemelt szerepet játszanak a tápcsatornai megbetegedések kezelésében és palliációjában.
Az I. sz. Sebészeti és Intervenciós Gasztroenterológiai Klinika endoszkópos laborjának megújításával, a megalakuló Gasztroenterológiai Centrum mellett, az Invazív Endoszkópos Centrum kialakításával célunk, megfelelő keretek között, egy aktív működési rendszer megteremtése, a betegellátás, oktatás és kutatás egyetemi egység minőségi égiszének megfelelően.
A centrumban a profilnak megfelelően, diagnosztikus, szűrő és követő vizsgálatok mellett, beleértve a kapszula endoszkópos- és funkcionális vizsgálatokat is, a tápcsatornai rákmegelőző elváltozások teljes egészében történő eltávolítása (polypectomia, endoscopos mucosa resectio, endoscopos submucosus dissectio), valamint a sebészileg inoperábilisnak minősült elváltozások palliációja (pl. endoszkópos tágítás, öntáguló nyelőcső-, duodenum- és vastagbél fémstent implantatio) elérhető és alkalmazott technikák Klinikánkon. A manapság szinte kizárólag csak operatív célokra alkalmazott epeúti endoszkópos eljárást, az endoscopos retrográd cholangio-pancreatographiát (ERCP), amely során többek között lehetőség van az epeúti kövek eltávolítására, az epe- és a pancreas vezeték cytológiás mintavételére, az epe- és hasnyálmirigy-nedv elfolyásának biztosítására, valamint a szűkületek tágítására, napi rutinban végezzük. A bilio-pancreaticus megbetegedések diagnosztikájában és stagingjében alkalmazott arany-standard vizsgáló módszer, az endoszkópos ultrahang (EUH), a részletdús szerkezeti megjelenítés és a célzott szöveti mintavétel lehetősége révén (finomtű aspiráció) kiemelkedő jelentőséggel bír, mindemellett a Magyarországon csak néhány centrumban elérhető, olyan minimálisan invazív operatív beavatkozás is elvégezhető központunkban, amely során az endoszkópos képet ötvözzük az ultrahangos és röntgen képalkotással – ún. EUH-vezérelt transluminalis intervenció (pl. cystogastrostomia, epeúti drenázs, pancreas necrosectomia, plexus coeliacus neurolysis, tumor ablatio). A fentiek mellett a Klinikán kezelt és követett komplex gyulladásos bél-beteganyag (IBD) endoszkópos követésére és szükség szerinti endoszkópos kezelésére is nagy hangsúlyt fektetünk.
Az endoszkópos centrum megalakulásával, a profil-tisztításnak köszönhetően, laborunk az egyetem fő és egyetlen teljes spektrumú intervenciós endoszkópos ellátó helyévé vált, a kiemelt igényeknek eleget téve, egyben szem előtt tartva a klinikához köthető beteganyag ellátásának prioritását is.
A betegellátást az átláthatóság, tervezhetőség és értékteremtés jegyében valósítjuk meg.
Személyi állomány: 8 gasztroenterológus szakorvos, 2 szakorvos jelölt, 2 rezidens, 1 PhD hallgató, 7 endoszkópos szakasszisztens, 1 adminisztrátor
Gasztroenterológus szakorvosok:
Hagymási Krisztina – egyetemi docens
Horváth Miklós – klinikai szakorvos, endoszkópos centrum vezető helyettes
Hritz István – egyetemi docens, endoszkópos centrum vezető
Miheller Pál – egyetemi docens, ambulancia vezető
Müllner Katalin – egyetemi docens
Papp Veronika – egyetemi adjunktus
Péter Zoltán – klinikai főorvos (heti 20 órában)
Székely Hajnal – klinikai szakorvos
Szakorvos jelöltek: Rezidensek: PhD hallgató:
Csontos Ágnes Leiszter Katalin Keczer Bánk
Czompa Diána Szatmári Réka
Szakasszisztensek:
Bandi Tünde – (OPT nővér, IBD nővér)
Drabb Evelin
Dudlák Melinda – vezető helyettes asszisztens
Garami Tímea
Geiger Erzsébet – vezető asszisztensPapp-Dobos Rózsa
Szabad Krisztina
Adminisztrátor:
Hamar Judit – ambuláns betegfelvétel/előjegyzés