A neuropeptidek szerepének felderítése a kardioprotekcióban in vitro és in vivo rendszerekben

Az iszkémiás szívbetegségek a vezető halálokok közé tartoznak. Jelenleg nincs a piacon az infarktus területét csökkenteni képes gyógyszer, ezért kardioprotektív mediátorok és célmolekulák azonosítása gyógyszerfejlesztési szempontból alapvető fontosságú. A kapszaicin-érzékeny érzőidegvégződésekből felszabaduló kalcitonin gén-rokon peptid (CGRP) szerepét kutatócsoportunk korábban bizonyította a prekondícionálás mechanizmusában, azonban a neuropeptidek kardioprotekcióban betöltött szerepe és terápiás felhasználási lehetőségei felderítetlenek. Célunk, hogy a neuropeptidek szerepét felderítsük a kardioprotekcióban in vivo és in vitro rendszerek alkalmazásával.

Vizsgálatok szívizomsejteken:

1. ábra Szimulált iszkémia/reperfúziós (SI/R) kísérleti elrendezés

Elsajátítható készségek: sejttenyészeti ismeretek, SI/R kísérleti protokoll, viabilitás tesztek, in vitro módszerek: Western blot, PCR, ELISA, szövettani technikák

Témavezető: Dr. Sághy Éva egyetemi adjunktus, Dr Vörös Imre PhD hallgató

Gyógyszercélpontok azonosítása iszkémiás szívbetegségben és társbetegségeiben transzkriptomikai adatok bioinformatikai predikciójával és a targetek kísérletes validálásával

Jelenleg nincs a piacon az infarktus területét csökkenteni képes kardioprotektív gyógyszer, melynek fő oka a gyógyszercélpontok keresésének hipotézis vezérelt, elfogult módszertana, illetve a fejlesztés során társbetegség modellek használatának hiánya. Célunk, hogy különféle társbetegség modellekből nyert transzkriptomikai adathalmazok hálózatelméleti elemzése segítségével leküzdjük a hipotézis vezérelt megközelítések korlátait. A feltárt expressziós profilok alapján molekuláris gyógyszercélpontokat tervezünk azonosítani és kísérletesen validálni.
2. ábra A projekt folyamatábrája

A témában korábban megjelent cikkeink:

• Varga ZV, Giricz Z, Bencsik P, Madonna R, Gyongyosi M, Schulz R, Mayr M, Thum T, Puskas LG, Ferdinandy P. Functional Genomics of Cardioprotection by Ischemic Conditioning and the Influence of Comorbid Conditions: Implications in Target Identification. Curr Drug Targets. 2015;16(8):904-11.
  • Varga ZV, Zvara A, Faragó N, Kocsis GF, Pipicz M, Gáspár R, Bencsik P, Görbe A, Csonka C, Puskás LG, Thum T, Csont T, Ferdinandy P. MicroRNAs associated with ischemia-reperfusion injury and cardioprotection by ischemic pre- and postconditioning: protectomiRs. Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2014 Jul 15;307(2):H216-27.
  • Giricz Z, Varga ZV, Baranyai T, Sipos P, Pálóczi K, Kittel Á, Buzás EI, Ferdinandy P. Cardioprotection by remote ischemic preconditioning of the rat heart is mediated by extracellular vesicles. J Mol Cell Cardiol. 2014 Mar; 68:75-8.
  • Ágg B, Baranyai T, Makkos A, Vető B, Faragó N, Zvara Á, Giricz Z, Veres DV, Csermely P, Arányi T, Puskás LG, Varga ZV, Ferdinandy P. MicroRNA interactome analysis predicts post-transcriptional regulation of ADRB2 and PPP3R1 in the hypercholesterolemic myocardium. Sci Rep. 2018 Jul 4;8(1):10134.

Elsajátítható készségek:  in vitro módszerek: Western blot, PCR, sejtkultúra metodikák

Témacsoport vezető: Dr. Sághy Éva egyetemi adjunktus, Dr. Vörös Imre PhD hallgató, Kiss Bernadett PhD hallgató