Számos tüdőbetegség előrehaladott vagy végstádiumában a legkorszerűbb gyógyszeres és sebészi kezelés ellenére olyan légzési elégtelenség alakulhat ki, ahol válogatott esetekben, arra alkalmas betegeknél utolsó terápiás lehetőségként a szervátültetés (transzplantáció) válhat szükségessé. A tüdőtranszplantációs műtét során a súlyosan beteg tüdőt új, egészséges donor tüdőre cserélik. A donor tüdőt egy olyan – szakértői bizottság által – agyhalottnak nyilvánított egyénből veszik ki, akit előzetesen donációra alkalmasnak ítéltek. A tüdőtranszplantáció célja, hogy műtét után a betegnek jobb életminőséget és életkilátást biztosítson.
A tüdőbetegség gyors romlása mellett az oxigénfüggőség, a fokozódó ágyhoz-kötöttség, a mind gyakoribb és hosszabb időt igénylő kórházi kezelések, a fokozódó szociális elszigetelődés, az életminőség gyors és erős romlása, valamint a várható élettartam rövidülése tehetik indokolttá a tüdőátültetést.
Tüdőtranszplantációhoz vezető leggyakoribb kórokok felnőttek esetében |
|
COPD/emfizéma (33%) |
az alsó légutak tartós beszűkülésével, tüdőszövet- károsodással járó betegség, szoros összefüggést mutat a dohányzással |
Pulmonális fibrózis (29%) |
a tüdőszövet léghólyagocskáit érintő ismeretlen eredetű krónikus gyulladás, mely a kötőszövet felszaporodásához vezet, ezzel csökkentve a légzőfelületet és a tüdő tágulási képességét |
Cisztás fibrózis (16%) |
a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelésével járó, örökletes betegség, mely az érintett szervek (tüdő, orr- és melléküregei, hasnyálmirigy, máj, emésztőrendszer, izzadságmirigyek és nemi szervek) jellegzetes másodlagos károsodásához vezet |
Alfa-1 antitripszinhiány (6%) |
az alfa1-antitripszin örökletes hiánya miatt kialakuló, leggyakrabban tüdő- és májelégtelenséggel járó betegség |
Idiopáthiás pulmonális artériás hipertónia (3%) |
a tüdő artériás rendszerében kialakult ismeretlen eredetű nyomásemelkedés |
Bronchiektázia/hörgőtágulat (3%) |
egyes hörgőszakaszok visszafordíthatatlan kiszélesedése, mely a hörgőfal károsodása következtében alakul ki |
Szarkoidózis (2%) |
a test különböző szerveiben kórosan felszaporodott gyulladásos sejttömeg (granulóma) képződésével járó megbetegedés |
Sajnos nem minden légzési elégtelen betegnél választható ez a kezelés. Egy hosszú, alapos kivizsgálás során olyan más szervi és/vagy pszichés problémákra derülhet fény, amelyek nagyon kockázatossá tennék az adott beteg számára ezt a beavatkozást.
A kivizsgálást követően a végső döntést a Tüdő Transzplantációs Bizottság javaslata alapján a műtétet végző transzplantációs központ hozza meg.
A TÜDŐTRANSZPLANTÁCIÓ 3 ALAPIGAZSÁGA
- A tüdőtranszplantáció nem „csak egy operáció”, amely után minden megy a régi kerékvágásban. A műtétet megelőzően és utána kezelések és vizsgálatok sorát jelenti, egyfajta új életmódot.
- Nagyon sok múlik a tüdőátültetett személyen és családján. Szoros együttműködésre van szükség a beteg részéről az orvosi teammel és a kezelőszemélyzettel, hogy az új tüdőt egészségben megőrizze! Az, hogy mennyi ideig működik a beültetett tüdő, sok mindentől függ – néhány tényezőre van ráhatásunk, néhányra nincs, viszont a felesleges kockázatvállalást a minimálisra kell csökkenteni, s ezt a szabályok betartásával lehet megvalósítani.
- A tüdőtranszplantáció egy partneri kapcsolat a transzplantált és a gondozó centrum között, annak érdekében, hogy az új tüdővel élő személy egészségét hosszú távon megőrizzék.
KIK PROFITÁLHATNAK LEGTÖBBET A TÜDŐTRANSZPLANTÁCIÓBÓL?
- Azok a betegek, akik egyéb (pl. gyógyszeres) kezeléstől lényeges javulást nem várhatnak.
- Azok, akik összességében elég élettani és mentális tartalékkal rendelkeznek az igen megterhelő műtéthez, a műtét utáni korai időszakhoz, valamint az új életmóddal járó változtatásokhoz.
- Azok a személyek, akik nem dohányoznak legalább egy éve, és nem fogyasztanak alkoholt vagy drogokat.
- Azok, akik képesek együttműködni a transzplantációs team tagjaival és betartják a terápiás és életmódbeli előírásokat.
- Akik képesek érzelmileg jól kezelni a donortüdőre való várakozást.
- Akik támogató családi és baráti hálóval rendelkeznek, mert ők segítenek túljutni ezen a sokszor stresszel teli időszakon.
A TÜDŐTRANSZPLANTÁCIÓ TÖRTÉNETE
Emberen először James Hardy végzett tüdőátültetést 1963-ban, betege néhány napot élt csak. A 60-as és 70-es évek alatt számos próbálkozás történt, de tartós siker nélkül. Az áttörést a ciklosporin (immunszuppressziós gyógyszer) bevezetése hozta meg. 1981-ben a Stanford egyetemen Bruce Reitz végezte az első tartósan sikeres kombinált szív-tüdőátültetést, majd 1985-ben Torontóban Joel Cooper az első tartósan sikeres izolált tüdőtranszplantációt.
Azóta világszerte elfogadott és hatásos kezelési eljárássá vált, melyet a 90-es évek eleje óta rutinszerűen végeznek a mellkasi transzplantációs központok.
Az első rászoruló magyar beteg tüdőtranszplantációját a Bécsi Orvostudományi Egyetem Sebészeti Klinika Mellkassebészeti Részlegén végezték 1996-ban és a magyar program indulásáig további 180 magyar beteg tüdőátültetését is.
A solid szerv transzplantációs programok közül a tüdőtranszplantációs program indult el a világon és Magyarországon is utolsóként. A transzplantációs folyamat egyes elemei fokozatosan kerültek bevezetésre. A 2000-es évek elejétől már itthon végeztük a betegek műtét előtti kivizsgálását, felkészítését és a műtét utáni gondozásukat, maga a műtét azonban Bécsben történt. 2015 decemberében hosszas tervezést és felkészülést követően hazánkban is megtörtént az első tüdőtranszplantáció. Jelenleg évente 20-30 tüdőátültetést végzünk.
HASZNOS LINKEK
- Országos Vérellátó Központ http://www.ovsz.hu/oco/cimlap/
- Magyar Transzplantációs Társaság http://www.transzplant.hu/
- Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinika https://semmelweis.hu/pulmonologia/
- Magyar Tüdőgyógyász Társaság http://www.tudogyogyasz.hu/
- Bécsi Orvostudományi Egyetem Mellkassebészeti Részlege http://www.meduniwien.ac.at/orgs/index.php?id=209 (német és angol nyelven)
- Országos Cisztás Fibrózis Egyesület http://www.ocfe.hu/
- TRAPPANCS Szervátültetett Gyermekek Rehabilitaciós és Sportegyesülete http://www.trappancs.hu/
- Magyar Szervátültetettek Szövetsége http://www.trapilap.hu/
- Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért http://www.transalap.hu/