Thalamus laboratórium

 
Vezető:
Hajdu Ferenc


Madarász Magda
Somogyi György

A specifikus thalamusmagok neuronális és synaptikus szerkezetével foglalkozunk.
Az általunk vizsgált magcsoportokban meghatároztuk az alapvető neurontípusok gyakoriságát és synaptikus ellátottságukat. A továbbiakban a korábbi megfigyeléseinket szeretnénk kiegészíteni, illetve pontosítani kettős jelöléssel: tracer módszereket kombinálunk immuncitokémiai jelöléssel. Folytatjuk annak vizsgálatát, hogy a tractus mamillothalamicus rostjai milyen arányban végződnek az elülső thalamusmagok projekciós, illetve interneuronjain. Vizsgálatainkat kiterjesztjük a nucleus reticularis thalami rostkapcsolataira is.

Fény- és elektronmikroszkópos módszerekkel elkülönítettük a fő neurontípusokat: a projekciós és a Golgi II interneuronokat az elülső thalamusmagokban és az LP-pulvinar komplexusban. Leírtuk ezen magokban a synaptikus glomerulusokat és megállapítottuk összetételüket.
Az elülső thalamusmagokban és az LP-pulvinar komplexusban azonosítottuk a praesynaptikus dendriteket. Kvalitatív és kvantitatív módszerekkel analizáltuk ezen magcsoportok synaptikus profiljainak eredetét. Immuncitokémiai módszerekkel meghatároztuk a GABAerg interneuronok gyakoriságát az elülső thalamusmagokban, az LP-pulvinar komplexusban, a CGL-ben és VB komplexusban.
Az általunk vizsgált magcsoportokban meghatároztuk az alapvető neurontípusok gyakoriságát és synaptikus ellátottságukat.
Arra kerestük a választ, hogy milyen összefüggést lehet megállapítani a funkció és a szerkezet között. Arra a megállapításra jutottunk, hogy az asszociációs magban (LP-pulvinar komplexus) a gátló praesynaptikus dendritek játszanak döntő szerepet.

A továbbiakban a korábbi megfigyeléseinket szeretnénk kiegészíteni, illetve pontosítani kettős jelöléssel: tracer módszereket (Phaseolus vulgaris és HRP) kombinálunk immuncitokémiai jelöléssel (GABA immunarany).
Folytatjuk annak vizsgálatát, hogy a tractus mamillothalamicus rostjai milyen arányban végződnek az elülső thalamusmagok projekciós, illetve interneuronjain.
Vizsgálatainkat kiterjesztjük a nucleus reticularis thalami rostkapcsolataira is. Arra keressük a választ, hogy milyen szerepet játszik a nucleus reticularis a thalamo-cortikális ingerületátvitelben, mert eddigi ismereteink szerint a specifikus thalamusmagokban található gátló jellegű, GABAerg axonvégződések jelentős része ebből a magból származik.

Vissza a "Kutatás" oldalra