Betegség meghatározás: Külső környezeti behatásra létrejövő sérülés a férfi külső nemi szerveken.

Előfordulás, hajlamosító tényezők: Viszonylag ritka sérülések közé tartozik, mivel a férfi külső nemi szervek védett helyen találhatók és külső behatások elől könnyen kitérnek. Az extrém sportolóknál, jellemzően fiatalkorban előforduló heresérülés gyakorisága napjainkra növekvő számot mutat. Szexuális együttlét vagy önkielégítés során a rövid fitymafék gyakori szakításos sérülése esetén vérzés következhet be. A merev hímvessző megtöretése (ezáltal bőr alatti kötőszövetes tokjának szakadása) bevérzéssel járó, sokszor sürgős műtétet igénylő állapot. A hímvessző vagy herezacskó bőrének lenyúzásos sérülése egyre ritkábban fordul elő. A pénisz leszorításos sérülése deviáns szexuális módszerek alkalmazása során fordulhat elő.

Tünetek, panaszok: A herezacskó és a férfi nemi szerv sérülését követően bekövetkező bőr alatti vérzés elszíneződést, duzzanatot okoz. A bőr feszessége megváltozik, fájdalom, lenyúzásos sérülés esetén aktív vérzés, bőrhiány és ájulásos rosszullét jelentkezhet.

Felismerés: A betegség felismeréséhez elengedhetetlen a sérülés előzményeinek ismerete, fizikális vizsgálat mellett a here – és hasi UH vizsgálat javasolt. A betegség kivizsgálása során laboratóriumi vér – és vizeletvizsgálat szükséges. Későbbiekben kiegészítő képalkotó vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet (CT, MR).

Fajták, típusok, fokozatok: A péniszt érintő sérülések között leggyakoribb a szexuális együttlét során beszakadó rövid fitymafék. Ritkább a pénisz bőrének részleges vagy kiterjedt lenyúzása, az együttlét során létrejövő pénisz-törés, különböző leszorító eszközök következtében jelentkező véráramlás-csökkenés, mely a pénisz sérülését és akár elhalását okozhatja. Éles tárggyal történő véletlen vagy szándékos metszés a pénisz életveszélyes, akár teljes amputációját is eredményezheti.

A herezacskót érintő sérülések között felületes vagy szakításos (biciklizés, kerítésen fennakadás) elváltozásai, illetve a herezacskó teljes leszakítása (futószalag melletti üzemi baleset során pl.) említendő.

A heréket, mellékheréket érintő sérülések közé tartozik a tompa erőbehatásra létrejövő bevérzés, zúzódás, erősebb külső behatásra kialakulhat a heretok berepedése és hereszövet előbukása, gáti behatásra a herék elmozdulása a comb bőre alá vagy a lágyéki területre.

Nem műtéti / konzervatív kezelés: A sérülés jellegéből adódóan ritkán van konzervatív kezelésre lehetőség, ez leggyakrabban nyomókötés alkalmazását jelenti.

Műtéti kezelés: A sérülés mihamarabbi szakellátása lehet szükséges, ezáltal is a késői szövődmények elkerülése az elsődleges feladat.

A péniszt ért sérülések esetén a fitymafék elszakadása esetén varratokkal történő sebszél egyesítés, vérzéscsillapítás történik. A pénisz bőrét ért részleges lenyúzásos sérülés esetén bőrvarrat, teljes lenyúzás esetén a bőr visszavarrása vagy a test más területeiről vett lebenyekkel való pótlása jön szóba. A kiterjedt, akár teljes bőrhiány esetén a pénisz hasfal vagy a herezacskóba történő behelyezése javasolt. A pénisz megtöretése esetén a bőr alatti, elszakadt kötőszövetes tok varratokkal történő egyesítése, leszorításos elhalás esetén az érintett bőr, péniszrész eltávolítása végzendő. Az amputált hímvessző esetén mikrosebészeti visszaültetés (autotranszplantáció) végezhető.

A herezacskó szakításos sérülése esetén a seb összevarrása, a bőr teljes elvesztése esetén a herék comb bőre alá történő behelyezése, majd a későbbiekben bőrátültetés javasolt.

A heréket, mellékheréket érintő sérülések esetén az előbukó hereszövet eltávolítása, majd a heretok zárása történik varratokkal.

Utókövetés: Kiterjedt sérülés esetén több lépcsős helyreállító plasztikai műtétek lehetnek szükségesek.

Megelőzés: Extrém sportokat űzőknél és szexuális deviancia esetén gyakrabban kell számítanunk rá.