Hat nap, nyolc hallgató, egy kísérő, sikerek és megannyi felejthetetlen élmény. Röviden így lehetne leírni a Moszkvában eltöltött emlékezetes napokat.

Már megérkezéskor rácsodálkoztunk a 123 kerülettel és 12 millió lakossal rendelkező metropolisz külvárosának óriási lakóépületeire, amelyek mellett a „mi Budapestünk” csupán egy vidéki kisvárosnak tűnt. A már önmagukban látványosságnak számító impozáns metróállomások között közlekedő metrószerelvények ismerősebbnek tűntek, ugyanis egy az egyben megegyeztek a budapestiekkel. Új volt viszont az addig elképzelhetetlen embertömeg (napi 9 millió utast szállítanak a moszkvai metrók, ami több mint a New York-i és a londoni utasok száma összesen), és az erélyesebb fellépés szükségessége, már ami a metróra történő fel- és leszállást illeti.

Vendéglátóink, az egyetem hallgatói nagy-nagy felkészültséggel és lelkesedéssel fogadtak bennünket, segítőkészségükről is csak felsőfokú jelzőkkel lehet nyilatkozni. Mindenhová elkísértek bennünket, gondoskodtak arról, hogy minden általunk kívánt és általuk javasolt látványosságot megtekintsünk. Csak hogy egy pár dolgot említsünk, a kötelező Vörös tér, Vaszilij Blazsenij székesegyház és Kreml mellett megtekintettük a Tretyakov képtárat, a Megváltó Krisztus székesegyházat, a Novogyevicsi kolostort, jártunk továbbá a régi Moszkvai Lomonoszov Egyetemen, a Történelmi Múzeumban, a PFUR Anatómia Múzeumában és a Vodka Múzeumban. (Itt szeretnénk javasolni a jövő évi delegáció számára, hogy lehetőség szerint utazás előtt váltsanak nemzetközi diákigazolványt, ugyanis a Kreml borsos árú belépőjegyeit jelentős kedvezménnyel lehet ennek birtokában megvásárolni.)

Szállásunk az egyetem egyik kollégiumának 16., ún. vendégemeletén volt, közel ez egyetem orvosi karának épületeihez, belvárostól mintegy 40-45 perc távolságra. Bőséges ellátásunkról az egyetemi menzán gondoskodtak.

A konferencia idén háromnapos volt, több szekcióban zajlottak az előadások. A egyetem saját hallgatóin kívül PhD-hallgatók, ukrán résztvevők és a mi csoportunk vett részt. A konferencia főszervezője Farkasdi Sándor, az egyetem végzős fogorvostanhallgatója és a többi diákszervező nagy szeretettel fogadtak és kalauzoltak bennünket a konferencia során is. A fogorvostan- és gyógyszerészhallgatóknak lehetőségük adódott egy gyakorlati verseny során is összemérni tudásukat. Szura András, delegációnk oroszul kiválóan beszélő tagja, szoros barátságot kötött az egyetem híres szájsebész professzorával, aki nagy vendégszeretről tett tanúbizonyságot, amikor csapatunk minden tagját meginvitálta irodájába, ahol közvetlen beszélgetés keretében mesélt élményeiről, Andráson keresztül tolmácsolta jókívánságait, illetve a saját maga által írt tankönyv egy példányát dedikálta egyetemünk TDK Tanácsa számára.

A konferencia záróünnepségéről több díjjal távoztunk: Németh Károly – „Surgery and traumatology” – Grand Prize, Nagy Klaudia Vivien – „Therapy” – Grand Prize, Nemes Zoltán – „Pharmacy”- II. Prize, Pákó Judit – „Therapy”- Special Prize, Debreczeni-Mór Andrea – „BioMed Sciences 2” – Grand Prize, Kohl Gyula Márton – „Psychiatry”- III. Prize, Szura András – Dentistry – II. Prize, Farkasdi Sándor & Szura András – Dental Competition – I. Prize. A tudományos összejövetel záróakkordjaként egy nívós belvárosi klubba invitáltak bennünket vendéglátóink az utolsó estén.

Ezúton szeretnénk megköszönni a Semmelweis Egyetem TDK Tanácsának, hogy lehetőséget biztosított számunkra, hogy egyetemünket képviselve részt vegyünk a moszkvai konferencián, és ízelítőt kaphassunk az orosz kultúrából. Külön szeretnénk megköszönni Szilágyi Edit koordinátor segítségét és munkáját!

Bukosza Éva Nóra ÁOK V.
Debreczeni-Mór Andrea ÁOK VI.
Kohl Gyula Márton ÁOK VI.
Nagy Klaudia Vivien ÁOK VI.
Németh Károly ÁOK VI.
Pákó Judit ÁOK IV.
Szura András FOK V.
Nemes Zoltán GYTK IV.