Az értekezés formai követelményei
Az értekezés nyelve – függetlenül a közlemények nyelvétől – magyar vagy angol lehet.

A disszertáció szerkezetével kapcsolatos formai követelmény
A disszertáció tagolása: Fedőlap – Tartalomjegyzék – Rövidítések jegyzéke – 1. Bevezetés (irodalmi háttér) – 2. Célkitűzések – 3. Módszerek – 4. Eredmények – 5. Megbeszélés – 6. Következtetések – 7. Összefoglalás – 8. Summary – 9. Irodalomjegyzék – 10. Saját publikációk jegyzéke (a disszertációhoz kapcsolódó és attól független közleményeket külön listában kell megadni) – 11. Köszönetnyilvánítás. A tartalomjegyzéknek a fenti szerkezetet kell követnie.

A disszertáció formai előírásai
A mellékelt tábla alapján kell a disszertációt elkészíteni, majd a tábla alján nyilatkozni, hogy az abban foglaltaknak megfelelően készült a disszertáció.

A fedőlap kivételével minden oldalt meg kell számozni (oldalszám a lap alján, középen). Nyomtatás: lehetőleg lézernyomtatóval jó minőségű papírra, egyoldalasan.
A megadott oldalszámba nem számítanak be a közlemények, amelyeknek eredeti különlenyomatát vagy jó minőségű fénymásolatát kell az értekezéshez csatolni.

Fedőlap
mintát lásd a honlapon (2016.szeptember 1. előtti képzést megkezdők részére)

mintát lásd a honlapon (2016.szeptember 1. után képzést megkezdők részére)

Összefoglalás

A disszertáció fontos része az 1-1 oldalas magyar és angol nyelvű összefoglaló.

Irodalomjegyzék, hivatkozások
Más szerzők műveire kétféle módon lehet hivatkozni:
a.) a számozott hivatkozásokat a szövegben való előfordulásuk sorrendjében kell felsorolni, a szövegben pedig arab számokkal (pl. 1-5 vagy 6,12) kell utalni a közlemények jegyzékére, vagy
b.) a hivatkozások az irodalomjegyzékben ABC sorrendben szerepelnek, a szövegben a szerző(k) nevével és az évszámmal (pl. Kovács és mtsai 1999, Kovács és Kiss 2005) történik utalás a közleményekre.
Valamennyi közleményt, amely a disszertációban szerepel, fel kell tüntetni az irodalomjegyzékben, és az irodalomjegyzékben felsorolt összes közleményre hivatkozni kell a disszertációban.

Az irodalomjegyzékben a közlemények valamennyi szerzőjét fel kell tüntetni.

A folyóiratok neveit a PubMed-ben vagy a Social Science Citation Index-ben szereplő rövidítések szerint kell megadni.

A hazai folyóiratok rövidítéseit az adott folyóirat szerkesztősége által alkalmazott jelölés alapján kell alkalmazni.

Az idézett közlemények év-, kötet- és oldalszámozását (kezdő és utolsó oldal) fel kell tüntetni.

Könyvfejezet idézésénél az adott fejezet szerzőjén kívül feltüntetendő a könyv címe, szerkesztője vagy szerkesztői, a kiadó neve, a kiadás helye (város megnevezése) és éve, valamint az idézett fejezet kezdő és utolsó oldala.

Könyv idézésénél a szerző(k), a cím, a kiadó neve, a kiadás helye (város megnevezése) és éve, valamint az idézett oldal jelölése szükséges.

Az alábbiakban megadjuk a követendő formákat:

• Jaiswal SP, Jain AK, Naik G Soni N, Chitnis DS. (2001) Viral hepatitis during pregnancy. Int J Gynaecol Obstet, 72: 103-108.
  • Marby T, Markham KR, Thomas MB. The systematic identification of flavonoids. Springer-Verlag, New-York, 1970: 62-68.
  • Rácz K. Adrenocorticotropin. Cushing-kór, Nelson-szindróma. In: Leövey A (szerk.), A klinikai endokrinológia és anyagcsere-betegségek kézikönyve. Medicina, Budapest, 2001: 178-186.

Ábrák, táblázatok
Az ábrákat és a táblázatokat felirattal, illetve olyan magyarázó szöveggel kell ellátni, amely önmagában is érthető.

Ezt a táblázat fölött, illetve az ábra alatt kell elhelyezni.

Az ábrákat és a táblázatokat külön-külön, de folyamatosan kell számozni és rájuk a szövegben hivatkozni (pl. l. ábra, l. táblázat).

Folyóiratból, könyvből átvett ábra/táblázat esetén az idézésnél leírtak szerint kell a forrásra hivatkozni.

Tézisfüzet

• A tézisfüzet fedőlapja a megadott minta alapján szerkesztendő (mintákat lásd a honlapon).
  • A tézisfüzet terjedelme 8-20 oldal, A5-ös formátum
  • A tézisfüzet szerkezete: 1. Bevezetés – 2. Célkitűzés – 3. Módszerek – 4. Eredmények – 5. Következtetések – 6. Saját publikációk jegyzéke (a disszertációhoz kapcsolódó közleményeket az egyéb publikációktól elkülönítve kell felsorolni).
  • A tézisfüzet irodalomjegyzéke csak a jelölt publikációit tartalmazza.

Az értekezéshez az alábbi dokumentumokat kell mellékelni:

papír alapon:

• a disszertáció 1 példányban kötetlenül
  • eljárási díj befizetésének igazolása
  • a Központi Könyvtár által leigazolt könyvtári adatlap
  • munkahelyi vita jegyzőkönyve
  • a nyelvvizsgákról szóló igazolást (amennyiben a jelentkezéskor még nem teljesült a nyelvvizsga követelmény)
  • a Tudományági Doktori Iskola tanácsának javaslata (aláírva a TDI vezető által) a bírálóbizottság összetételére
  • a jelölt 30 napon belül keltezett munkáltatói igazolása
  • nyilatkozat a disszertáció formai követelményeknek történő megfelelőségéről( lsd alább a Letölthető file-k nál)

emailben a titkarsag@phd.semmelweis-univ.hu címre:

• disszertáció pdf és word formában 10 MB alatt
  • a disszertáció alapját szolgáló közlemények
  • a Központi Könyvtár által leigazolt könyvtári adatlap
  • munkahelyi vita jegyzőkönyve
  • tézisfüzet magyar és angol nyelven
  • témavezetői igazolás az egyes közreműködők részvételi arányáról – több doktorandusz közös tudományos munkájának felhasználásakor (35. melléklet)

Beadandó példányszám
Elővéleményezéshez elegendő egyetlen példány benyújtása kötetlen formában.
Elővéleményezést követően 1 példány bekötve, 2 példány fűzve.

Letölthető fájlok

Dokumentum Letöltés
Formai követelmények (nyilatkozat) Letöltés (doc)
Fedőlap Minta Magyar (2016. 09.01. előtt tanulmányaikat megkezdők esetében) Letöltés (doc)