2018. május 24-26. között Debrecenben a Nagyardei Stadionban került megrendezésre a XXI. Malignus Lymphoma Konferencia (MLK). Kutatócsoportunk munkatársai és hallgatói nyolc előadás és kettő poszter prezentációval képviseltették magukat az idei rendezvényen.

A kongresszus megnyitó ünnepségét követően, amelyen Illés Árpád Professzor, a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság (MHTT) elnöke köszöntötte a résztvevőket, Bödör Csaba összefoglaló előadást tartott az új-generációs szekvenálás és liquid biopszia alapú eljárások alkalmazásáról a lymphomák diagnosztikájában, melyet Reininger Lilla „Primer központi idegrendszeri lymphomák sejteredete és genomikai profilja” című előadása követett. A délutáni szekcióban egyaránt bemutatásra kerültek a kutatócsoportunk közvetlen és kollaborációk formájában végzett munkái is. A krónikus limfoid leukémia (CLL) immunoglobulin nehéz lánc variábilis régiójának mutációs státusz meghatározásáról külföldi hallgatónk, Eyupoglu Ediz számolt be. Gángó Ambrus ismertette „A krónikus limfocitás leukémia ibrutinib-indukált klonális evolúciójának vizsgálata új-generációs szekvenálással” című előadását. Ezt követően Kiss Richárd számolt be egy, a DNS kópiaszám eltérések szűrésére alkalmas technika, a multiplex ligációfüggő szonda amplifikáció jelentőségéről CLL-ben.

3kép

A konferencia második napján szintén Kiss Richárd által került bemutatásra myeloma multiplexben klinikailag releváns genetikai aberrációk molekuláris szűréséről szóló előadás, amit Nagy Noémi „EZH2 mutációk új-generációs szekvenálással és digitális PCR-rel történő kimutatása célzott terápia tervezéséhez follicularis lymphomában” és Bátai Bence „Az 1p36 deléció és TNFRSF14 mutációk előfordulása primer cutan follicularis lymphomában” című előadásai követtek.

A délutáni poszter szekcióban Szepesi Ágota, Intézetünk egyetemi docense interdigitáló reticulum-sejtes sarcoma gyermekkori esetét prezentálta, mint a B-sejtes akut lymphoblastos leukémia klonális evolúciója. A kongresszus záró napján a myeloproliferatív és lymphoproliferatív kórképek együttes előfordulásáról és a lehetséges genetikai kapcsolatokról Király Péter Attila, korábbi PhD hallgatónk szintén poszter előadásban számolt be.

A konferencia színvonalas szakmai tanácskozást tett lehetővé mely hangulatos programok mellett baráti légkörben telhetett el. A konferencia részeként egy jótékonysági konferencia is megrendezésre került, amelyen hallgatónk, Bátai Bence ért elsőként a célba. A kongresszus részletes programja az alábbi linken érhető el.