A Magyar Hematológiai és Transzfúziológiai Társaság XXV. kongresszusán jártunk

2015 május 14-16 között került megrendezésre a Magyar Hematológiai és Transzfúziológiai Társaság (MHTT) XXV. kongresszusa Budapesten a Semmelweis Egyetem III. sz. Belgyógyászati klinikájának szervezésében. Intézetünk onkohematológiai munkacsoportja több előadással és poszterrel is képviseltette magát a rendezvényen, valamint munkatársunk, Dr. Rajnai Hajnalka nyerte el az MHTT elnöksége által odaítélt Kelemen Endre díjat, amely Kelemen Endre professzor végrendelete alapján döntően morfológiai módszereken alapuló hematopatológiai témájú közleményt jutalmaz.

A kongresszus első napján Dr. Bödör Csaba tartott plenáris előadást a myeloproliferatív neoplazmákban leírt genetikai eltérések jelentőségéről, majd PhD hallgatónk Dr. Király Péter mutatta be eredményeit egy öröklődő akut myeloid leukémiában szenvedő család genomikai analíziséről. Dr. Márk Ágnes előadása a minimális reziduális betegség különböző módszerekkel való kimutatásának gyakorlati aspektusait mutatta be akut myeloid leukémiában. Dr. Rajnai Hajnalka a Kelemen Endre díjhoz kötődő előadása a sejtes mikrokörnyezet, illetve a sejt-sejt kapcsolatok szerepéről szólt a B-lymphocyták fejlődésében és follicularis lymphomában. A kongresszus poszter szekciójában Dr. Barna Gábor A T-sejtes lymphomák áramlás citometriai diagnosztikájáról számolt be. PhD hallgatóink, Kriston Csilla és Dr. Marosvári Dóra a krónikus lymphocytás leukémia valamint mycosis fungoides kapcsán tett megfigyeléseiket mutatták be. Két TDK hallgatónk, Gángó Ambrus és Kiss Richárd (témavezető: Bödör Csaba) a CALR mutációk, valamint a BCR-ABL1 fúziós transzkriptum monitorozásának jelentőségéről szóló posztereket mutattak be nagyszámú beteganyagot feldolgozva.

MHTT_kep

Munkacsoportunk előadásai és poszterei a XXV. MHTT kongresszuson

Előadások:

1. Bödör Csaba: Genetikai eltérések jelentősége myeloproliferatív neoplazmákban
  2. Király Péter Attila: A JAK-STAT jelpálya komponenseit érintő mutációk konvergens evolúciója egy új, öröklődő RUNX1 mutációt hordozó családban
  3. Márk Ágnes: Minimális reziduális betegség (MRD) kimutatása akut myeloid leukémiában áramlási citometriai és molekuláris módszerekkel
  4. Rajnai Hajnalka: A sejtes mikrokörnyezet, illetve a sejt-sejt kapcsolatok szerepe a B-lymphocyták fejlődésében és follicularis lymphomában

Poszterek:

1. Barna Gábor: T-sejtes lymphomák áramlás citometriai diagnosztikája
  2. Gángó Ambrus: Új lehetőség a myeloproliferatív neoplasmák diagnosztikájában: a calreticulin (calr) gén mutációinak kimutatása
  3. Kiss Richárd: Korai és mély molekuláris válaszok jelentősége a krónikus myeloid leukémia monitorozásában és kezelésében
  4. Kriston Csilla: A CD49d expresszió szerepének vizsgálata CLL-ben