Betűméret: A A A

Nagyvárad téri Elméleti Tömb
2019 június
21.

A Dél-Kaliforniai Egyetem Alkalmazott Farmakokinetikai és Bioinformatikai Laboratóriuma (Laboratory of Applied Pharmacokinetics and Bioinformatics, LAPKB) és a Laboratóriumi Medicina Intézet 2019. június 21-én tanfolyamot szervez a gyógyszerkinetikai modellezéssel egyénre szabott gyógyszerelés témájában. A tanfolyamon  Prof. Roger Jelliffe, a LAPKB alapítója és korábbi vezetője mutatja be részletesen a nemparaméteres populációs gyógyszerkinetikai modellezés alapjait, valamint az egyénre szabott gyógyszerelés teljes körű tervezésére és vezérlésére alkalmas BestDoseTM szoftver használatát. A szemlélet és az azt megvalósító alkalmazások megismerése elsősorban a terápiás gyógyszerszint monitorozás, a kísérletes és klinikai farmakokinetika, a farmakometria, valamint a klinikai mikrobiológia területein kutatást végző kollégák számára kínál hasznos új ismereteket és módszertani lehetőségeket.

Az angol nyelvű tanfolyamon való részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött. A tanfolyam programja innen letölthető. A regisztrációt és a felmerülő kérdéseket kérjük dr. Karvaly Gellért Balázsnak elküldeni: karvaly.gellert_balazs@med.semmelweis-univ.hu.

Minden érdeklődőt örömmel várunk!

The Laboratory of Applied Pharmacokinetics and Bioinformatics (LAPKB), University of Southern California, Los Angeles, USA and the Department of Laboratory Medicine, Semmelweis University are pleased to announce an international

Workshop on Optimizing Drug Therapy for The Individual Patient Using Nonparametric Population Modeling, Multiple Model (MM) Dosage Design, and Hands-on Training Using the Best DoseTM
Software
to be held on June 21 2019.

The workshop is expected to be of interest to experts of therapeutic drug monitoring, clinicians, academic researchers, pharmacometricians, applied pharmacokineticists, clinical microbiologists, as well as to graduate and undergraduate students interested in the field of pharmacometrics and applied pharmacokinetics. The instructors are Prof. Roger Jelliffe, founder and emeritus director of LAPKB, and Gellert Balázs Karvaly, head, Laboratory of Mass Spectrometry and Separation Technology, Department of Laboratory Medicine, Semmelweis University.

The workshop offers an in-depth introduction of nonparametric population pharmacokinetic modeling, and of using BestDoseTM, a standalone application for the comprehensive planning and control of individualized drug therapy. Participants will learn novel principles and a concise methodology for their clinical work and research.

Participation in the workshop is free of charge. The program and the registration form can be downloaded here. Please send your registration and inquiries to karvaly.gellert_balazs@med.semmelweis-univ.hu.

We are looking forward to meeting you!