A perkondicionálás-team

A kutatócsoport az elmúlt évek irodalmának egyik központi témáját képező távoli szervi adaptív mechanizmusok kísérletes vizsgálatával foglalkozik. Célunk, hogy – főként – májsebészeti klinikai szituációkat modellezzünk, és e modellekben feltárjuk a távoli szervi conditionálások hatását és a hatás hátterében álló mechanizmusokat.

Modelljeinkben a Pringle-manőver alkalmazása mellet végzett resectiós műtétek és a máj transzplantációk során létrejövő ischemiás-reperfúziós károsodás csökkentésének lehetőseit keressük. Major májresectiók illetőleg máj transzplantációk esetében a klinikai kimenetelt nagyban befolyásoló faktorok között szerepel a kirekesztés, majd a keringés helyreállítása során létrejövő, – a maradék májszövetet, illetve graftot érő – ischaemiás-reperfúziós károsodás. Mindez például az élődonoros máj transzplantációk szintjén, kiváltképp a magas kockázatú beavatkozások, kis graftok átültetése során könnyedén a graft primer diszfunkcióját, vagy elégtelenségét okozhatja.

Kutatásaink során vizsgáljuk azt az irodalomban ismert igen érdekes jelenséget, miszerint a kísérleti állat, vagy éppenséggel az ischeamiás eseményt elszenvedő beteg valamely végtagján rövid vértelenség előidézése, majd annak megszüntetése több ciklusban (pragmatikus szempontból mindez megvalósulhat egyszerűen a végtagra felhelyezett vérnyomásmérő mandzsetta többszöri felfújása és leengedése révén is) igen hatékonyan képes csökkenteni a tartósabb ischaemiás- reperfúziós eseményt elszenvedő célszerv károsodását.

Modelljeinkben szövettani, makro- és mikrohemodinamikai és molekuláris biológiai vizsgáló módszerekkel próbálunk közelebb jutni a fent említett jelenség sajátosságainak és a háttérben álló, a távoli conditionált végtag és a célszerv között a védő hatást közvetítő mechanizmusok megismeréséhez.

Vizsgálatainkhoz a Kísérleti Műtő és számos további intézet (Semmelweis Egyetem, II.sz. Patológiai Intézet és Farmakognózia Intézet, Szegedi Tudományegyetem I.sz. Belgyógyászati Klinika) között hosszú évek óta fennálló szoros tudományos kollaborációk biztosítanak alapot.

Munkatársak:

  • Dr. Czigány Zoltán
  • Dr. Turóczi Zsolt
  • Puskás Flóra