Dr. Nékám Lajos születésének 150. és a klinika alapításának 125. évfordulója alkalmából emlékfát ültettek a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika udvarán, ezzel is tisztelegve a klinika egykori igazgatója előtt. A facsemetét dr. Sárdy Miklós igazgató és Sára Botond, Józsefváros alpolgármestere ültették el a Mária utca és az Üllői út sarkán.

Dr. Sárdy Miklós ünnepi beszédében szólt róla, hogy az emlékfa ültetése a klinika alapításának 125. évfordulójához kapcsolódó eseménysorozat része, és kitért rá, hogy 2018 Semmelweis-emlékév, valamint a kulturális örökség európai éve is. A 150 évvel ezelőtt született dr. Nékám Lajosról szólva elmondta, hogy a professzor 41 éven keresztül (1898 és 1939 között) vezette a tanszéket, megszervezte az egyetemen a hivatalos graduális bőrgyógyászati oktatást, valamint kidolgozta és bevezette a bőrgyógyászati szakvizsga feltételeit. Magyarországon ő kezdeményezte a szifilisz elleni társadalmi küzdelmet, a nemibeteg- és bőrgombaszűrések megindítását, valamint ő alapította a Magyar Dermatológiai Társulatot. Dr. Sárdy Miklós hozzátette, az utódoknak illik megemlékeznie a nagy példaképekről, ezért is választották emlékfának a kiemelkedően hosszú életű páfrányfenyőt (Ginkgo biloba).Tekintély, szakértelem, hivatás – jellemezte a klinika tevékenységét Sára Botond alpolgármester, aki Józsefváros nevében tisztelgett dr. Nékám Lajos emléke előtt. A köszöntők után dr. Sárdy Miklós és Sára Botond közösen ültették el a klinika kertjében az emlékfát.

Keresztes Eszter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem