A reumatológiai betegségek kutatásának legnagyobb európai szintű együttműködése jött létre a Semmelweis Egyetem részvételével. A részben az Európai Unió Horizont 2020 programja által támogatott Rheuma Tolerance for Cure (RTCure) konzorciumot a svéd Karolinska Institute vezeti, továbbá összesen 20 akadémiai és ipari partner, köztük a reumatológiai betegségek terápiájában aktív fejlesztési tevékenységet végző hat multinacionális gyógyszergyár vesz részt a munkában. Közép-Kelet Európából egyedül a Semmelweis Egyetem került be a konzorciumba. Az egyetem részéről a projekt szakmai vezetői dr. Mócsai Attila, az Élettani Intézet egyetemi tanára és dr. Nagy György, a III. Sz. Belgyógyászati Klinika Reumatológiai Tanszéki Csoport, valamint a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet egyetemi docense.

Az ötéves projekt célja a reumatológiai betegségek korai fázisban való felismerése és minél korábbi kezelése, illetve az ezzel kapcsolatos preklinikai és klinikai kutatási tevékenység. A projekt teljes költségvetése 12 millió euró, melynek felét az Európai Unió, másik felét a résztvevő gyógyszergyárak biztosítják. A beadott nyertes pályázat alapján a Semmelweis Egyetemre jutó támogatási összeg 225 000 euró, vagyis közel 70 millió forint. A projekt során az egyetem kutatói a veleszületett immunsejteknek és a sejten belüli jelátviteli folyamatoknak a szerepét vizsgálják a rheumatoid arthritis korai fázisában.

Dobozi Pálma

Fotó (illusztráció): Kovács Attila – Semmelweis Egyetem