Jelentős javulásokat értek el az elmúlt években a Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpontjában a gyermekek vizsgálatának terén, ezeknél a vizsgálatoknál a sugárterhelést teljesen ki lehet váltani – mondja dr. Rudas Gábor. A 10 éves központ igazgatója a Radiológia Nemzetközi Napjához közeledve hangsúlyozza: évente 5-6 ezer gyermeket vizsgálnak meg.

RS8551_20120113-IMG_6935-scrNovember 8-án lesz 120 éve, hogy Wilhelm Conrad Röntgen felfedezte a róla elnevezett sugarat, amelyet ma már nemcsak a hagyományos röntgen felvételekhez használnak, hanem a CT vizsgálatoknál, és a katéteres technikák során is – mondja dr. Rudas Gábor. Hozzáteszi: a radiológia folyamatosan fejlődik, alappillére a diagnosztikának és az intervenciós radiológia révén a terápiás eljárásoknak is.

Az évforduló egyben a Radiológia Nemzetközi Napja is, amelynek középpontjában idén a gyermekradiológia áll. Dr. Rudas Gábor szerint fontos kiemelni, hogy nemcsak a betegségek kórélettana, hanem a vizsgálati eljárások és a terápiák is nagyon különböznek a felnőttek és a gyermekek esetében. A MR Kutatóközpont igazgatója hozzáteszi: az ultrahang vizsgálatok sokkal könnyebben és jobb minőségben végezhetők el a kis betegeknél, viszont az ionizáló sugárzással járók, így a röntgen felvételek és a CT vizsgálatok jóval nagyobb veszélyt jelentenek náluk, mint a felnőtt betegeknél. Mivel az emberi szervezet annál sugárérzékenyebb, minél fiatalabb, ezért a gyermekeket még jobban kell óvni a sugárterheléstől – emeli ki.

A többi között a radiológia jelentőségéről, jövőjéről is szó lesz  a Magyar Neuroradiológus Társaság kongresszusán november 6-án a Hotel Silvanusban,Visegrádon.

Kele Tímea

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.