RS31891_KA-20150611-IMG_8003--scrNégy kategóriában 13 borvidék több mint 100 bora versenyzett a Semmelweis Egyetem Bora 2015 címért. A győztesek a balatonboglári, az egri, a szekszárdi és a tokaji borvidékről érkeztek. Az elismeréseket ünnepélyes keretek között adták át a Semmelweis Szalonban.

Dr. Fejérdy Pál, a borverseny zsűrielnöke az ünnepségen a magyarok borszeretetéről beszélt. Felidézte: az egyik legismertebb magyar közmondásban elsőként bort, majd ezt követően búzát és békességet kívántak az emberek. Hozzátette: a magyarok mindennapi életének fontos része a bor azóta, hogy a betelepülés után a rómaiaktól megörököltük a szőlőművelés nagyszerűségét.
Beszédében felelevenítette a kánai menyegző történetét is, ahol szavai szerint lényegében megtörtént az első borzsűrizés. A Semmelweis Egyetemen is befejeződés a zsűrizés, és nem egy, hanem sok jó bort találtunk – fogalmazott a Fogorvostudományi Kar korábbi dékánja.

RS31888_KA-20150611-IMG_8014--scrA rendezvény borok közül a középkategóriájú fehérboroknál bronz minősítést kapott a Brunyai Családi Pincészet 2013-as Sietek elnevezésű bora. Ezüst minősítést nyert el a Csendes Dűlő Szőlőbirtok 2013-as Hárslevelűje. A kategóriában a Semmelweis Egyetem Bora a Podmaniczky Szőlőbirtok és Pincészet 2013-as évjáratú Tere-fere nevű bora lett.

Podmanicky Péter a családi pincészet történetéről beszélt, amely hobbiként indult, de lépésről-lépésre fejlesztették. A győztes borról elmondta, hogy kőröshegyi rajnai rizlingből készült, ahogy a neve is mutatja, jó beszélgetések mellé szánták.

RS31877_KA-20150611-IMG_8102--scr

RS31895_KA-20150611-IMG_8042--scrA reprezentációs borok fehérborai közül bronz minősítést kapott a Béres Szőlőbirtok és Pincészet 2011-es évjáratú Lőcse Furmintja. Ezüst minősítést nyert el a Breitenbach Pince 2013-es évjáratú Lapis Furmint bora. A Semmelweis Egyetem Bora ebben a kategóriában a Szent Tamás Szőlőbirok és Pincészet 2013-es Percze Furmint elnevezésű bora lett.

A díjat a pincészet munkatársa, Nagy Tamás vette át ifj. Szepsy István főborász nevében. A nemzetközi borakadémikus elmondta: a mádi hegyközséghez hat első osztályú dűlő kapcsolódik, ezek egyike, a legkisebb a Percze. Az erről származó borok közül ez egy kiemelkedő tétel – fogalmazott, hozzátéve összesen 3500 palack készült belőle.

RS31894_KA-20150611-IMG_7987--scrDr. Veres Gábor, a rendezvény házigazdája kiemelte: nagyon magas volt a színvonal a fehérborok versenyében, és mindkét kategóriába kifejezetten sok bort neveztek. A reprezentációs kategória első három helye a tokaji borok között nagyon szoros versenyben dőlt el – tette hozzá az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese.

A középkategóriájú vörösborok versenyében bronz minősítést kapott a Bodor Borház 2013-as Úrbárium bora. Ezüst minősítést nyert el a Juhász Testvérek 2011-es évjáratú Egri Paptag Superior Cuvéeje. A Semmelweis Egyetem Bora pedig a Takler Borbirtok 2012-es évjáratú Szekszárdi Merlot-ja lett.

RS31883_KA-20150611-IMG_8068--scrA presztízs vörösbor kategóriában bronz minősítést kapott a Gróf Buttler Borászat 2011-es évjáratú Egri Phantom elnevezésű bora. Ezüst minősítést nyert el a Bodri Pincészet 2011-es Szekszárdi Optimus Cuvée bora. A Semmelweis Egyetem Bora ugyancsak a Gróf Buttler Pincétől érkezett: az Egri Syrah Superior, Nagy Eged 2011 viselheti egy évig a címet.

Adamovich Károly borászati vezető az oklevelek átvétele után arról beszélt, hogy a pincészet két kiváló dűlőben gazdálkodik, mindkettő díjat kapott és egymáshoz is kapcsolódnak, mivel a nyertes bor syrah-jából került a bronz minősítésű Phantom cuvéebe is. Felidézte, hogy a 2000-es években id. Gál Tibor telepített először ebből a szőlőfajtából Magyarországon. Idén volt tíz éve, hogy már nincs köztünk, az ő emlékének is ajánlom sikerünket – fogalmazott.
A bort ünnepélyes alkalmakra ajánlotta.

RS31878_KA-20150611-IMG_8090--scrNémeth Richárd, a Semmelweis Egyetem Bora verseny szakértője összegzésül elmondta: fegyelmezett, feszes és komoly borverseny zajlott, melyen a zsűri 13 borvidékről több mint 100 bort értékelt. Nagy öröm, hogy ezen a borversenyen a fiatal borászoknak szentelnek kitüntetett figyelmet – hangsúlyozta.

A Semmelweis Egyetem idén hatodik alkalommal hirdette meg országos borversenyét. Az évszázados hagyományokkal és hírnévvel rendelkező tudományos intézmény feladatának érzi a magyar borkultúra, és ezen belül a fiatal magyar borászok támogatását.
A borversennyel a 45 évnél fiatalabb tehetséges, minőség iránt elkötelezett magyar borászoknak kíván bemutatkozási lehetőséget biztosítani.

RS31876_KA-20150611-IMG_8109--scr

A Semmelweis Egyetem Borát, ahogyan a korábbi években, most is egy szakmai borverseny keretében választotta ki az egyetem munkatársaiból, minősített borbírákból, valamint szakújságírókból álló zsűri. A bírálat a nemzetközileg ismert és elfogadott pontrendszer alapján zajlott.
A nyertes borok a Semmelweis Egyetem Bora címet viselhetik egy éven keresztül.

Az ünnepélyes díjátadón a Medikus Zenekar játszott.

Tóth-Szabó Szilvia
Fotó: Kovács Attila