A Semmelweis Egyetemmel mintegy 20 éve közösen működő dr. Genersich Antal Alapítvány ebben az évben is díjakat adományozott orvostanhallgatóknak. A díj részeként a díjazottak tanulmányúton vettek részt október 7-9 között a Szepességben, ahol a névadó Genersich Antal – árvaságra jutva – gyermekkorát töltötte nagyanyja házában Késmárkon.

Dr. Genersich Antal

Idén Késmárk Város és a helyi Karpatendeutschen Verein (elnök: Ing. Vojtech Wagner) ünnepséget rendezett Genersich János – korának kiváló tudósa, egyháztörténésze, irodalmára, Genersich Antal nagyapja – születésének 250. évfordulója alkalmából. Előadást tartott dr. Ivan Chalupecky Ph.D.,a Szepesi Történeti Társaság Elnöke, prof. Sólyom Jenő, Állami és Széchenyi Díjas akadémikus ( Genersich János 5. generációs leszármazottja), Mgr. Milan Choma tanár, helytörténész, RNDr. Stanislav Pavlarcik, muzeológus, barlangász, prof. Jan Gbúr, a Kassai Safarik Egyetem Filozófiai Fakultásának Dékánja, prof. Karl W. Schwarz, a bécsi Evangélikus Teologiai Fakultás előadó professzora, dr. Juliane Brandt kulturtörténész, a Müncheni Ludwig-Maximilien Egyetem munkatársa.

Genersich sír a késmárki temetőben. Balról jobbra: Zalán Péter, Sólyom Jenőné, Sólyom Ilona, Juliane Brandt (München),Tankó Attila, Sólyom Jenő akadémikus, Judik Zoltán, Biczó Dávid, Regős Eszter, Sudár Márta

A konferenciát követő napokban a díjazottak több szepesi várost meglátogattak és ebben segítségükre volt Mgr. Astrid Kostelnikova-Zwillingova Ph.D., művészettörténész (Lőcse), Ing. Scheirich László (Poprad, Felka, Szepesszombat), prof. Rácz Olivér, a Kassai Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára.

Késmárkon Grósz Alfréd tátrakutató líceumi tanár emlékművénél. Balról jobbra: Zalán Péter, Regős Eszter, Sólyom Ilona, Sudár Márta, Tankó Attila, Juliane Brandt, Biczó Dávid, Sólyom Jenőné

Az idei három díjazott közül ketten tudtak részt venni a tanulmányúton. Ők bemutatták kutatásuk eredményeit angol és magyar nyelven. Szlovák hozzászólás is volt, amit angolra ill. oroszra fordított a moderátor az előadók és a jelenlévők számára és Ms. Juliane Brandt németországi adatokkal is szolgált, magyarul és németül.

Biczó Dávid ötödéves orvostanhallgató az Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetben végzett kutatását mutatta be: kutatási területe a közúti balesetek során bekövetkező szívkontúzió és annak klinikai következményei 10 év anyaga alapján. Regős Eszter ötödéves orvostanhallgató, az I.sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet TDK hallgatója: fő kutatási területe: a syndecan-1 szerepe a máj chirrhosis kialakulásával kapcsolatban. A harmadik díjazott Illyés Ildikó ötödéves orvostanhallgató.
A díjjal járó diplomát a november 5-i Dies Academicus ünnepségen vehetik át a NET-ben.

Regős Eszter és Biczó Dávid tudósítása alapján összeállította dr. Tankó Attila c.egy.tanár, a GAA kuratórium tikára.

Korábbi cikkünkben olvashatnak a Genersich család történetéről.