A Semmelweis Egyetem a 241. tanévének megnyitóját szeptember 5-én tartotta a Budapesti Kongresszusi Központban .

Az ünnepséget Réthelyi Miklós, nemzeti erőforrás miniszter, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, számos ország diplomatája, társegyetemek és főiskolák rektorai, szakmai szervezetek tisztségviselői tisztelték meg részvételükkel.

Elsőként dr. Tulassay Tivadar, egyetemünk rektora köszöntötte a megjelenteket. Ezután Réthelyi Miklós miniszter és Pálinkás József elnök mondott beszédet. Majd dr. Kollai Márk professzor, a Külföldi Hallgatók Titkárságának igazgatója angol nyelven, majd Fonyó Magdolna titkárságvezető német nyelven üdvözölte az I. évfolyamra beiratkozott külföldi hallgatóinkat.

Ezután a megjelent 951 magyar és 637 külföldi első éves hallgató magyar, német és angol nyelven letette a fogadalmat.

A Semmelweis Egyetem Szenátusa egyetemi oktatóknak kitüntetéseket adományozott az egyetem érdekében több évtizeden át kifejtett kiemelkedő tevékenységükért és kiváló oktatói munkájukért. A kitüntetéssel járó emlékérmeket rektor úr adta át.

A Semmelweis Egyetem Kiváló Oktató-ja kitüntetést kapott

az Általános Orvostudományi Karon:

Dr. Csala Miklós egyetemi docens (Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet)

Dr. Somlai Beáta egyetemi docens (Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika)

Dr. Szalay Ferenc egyetemi tanár (I. Sz. Belgyógyászati Klinika)

a Fogorvostudományi Karon:

Dr. Németh Zsolt egyetemi docens (Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika)

a Gyógyszerésztudományi Karon:

Dr. Antal István egyetemi docens, dékánhelyettes (Gyógyszerészeti Intézet)

a Központi Szervezeti Egységeknél:

Dr. Tóth Barnabás nyugalmazott nyelvtanár (korábbi munkahelye: a Nyelvi Kommunikációs Központ)

A Semmelweis Egyetem Ideiglenes Intézményi Tanácsa 2000. szeptember 28-án határozatot alkotott arról, hogy „azon személyeket, akik több éves kimagasló tevékenységükkel hozzájárultak az Egyetem célkitűzéseinek magas szintű megvalósításához” Pro Universitate díjban kívánja részesíteni. Az Egyetem Szenátusa a 2010. évi Pro Universitate díjat az alábbi személyeknek adományozta:

Dr. Karlinger Kinga asszonynak, a Radiológiai és Onkoterápiás Klinika tudományos főmunkatársának.

Dr. Köves Katalin professzor asszonynak, a Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet egyetemi tanárának.

A kitüntetések átadása után felolvasták a Magyar Köztársaság köztársasági ösztöndíját elnyert hallgatók névsorát, majd a nap zárásaként Bognár Szilvia eMeRTon-díjas népdalénekes és együttese adott rövid koncertet.