Dr. Adorján István

Rendkívül rangos folyóiratban jelentek meg munkatársunk, Dr. Adorján István kutatási eredményei – Brain 140(7):2028-2040

A Semmelweis Egyetem és a University of Oxford együttműködésében megvalósult kutatás szerint az autizmus spektrum zavarban szenvedők agyában egy speciális interneuronpopuláció – a calretinin+ neuronok – több, mint 30%-os csökkenése figyelhető meg. A csökkenés egy olyan agyi régiót érint -striatum-, amely központi szerepet játszik a különböző kérgi területek működésének összehangolásában, így magyarázatul szolgálhat a kórkép motoros, szenzoros és érzelmi feldolgozást érintő tüneteit illetően. A kutató elmondása szerint: „A világon elsőként találtunk az autizmus spektrum zavarra jellemző neuropatológiai elváltozást amely szubkortikális területet érint. Amellett, hogy a leírt változások az autizmus spektrum zavar diagnosztikus biomarkerei lehetnek az eredmények további kísérletekre ösztönöznek: újabb kutatások szükségesek annak megértéséhez, hogy az eltérések már a korai életszakaszokban is megvannak vagy esetleg később, másodlagosan alakulnak ki.”