86. életévében elhunyt Kálmánfi János (Intézetünk volt festő- és grafikusművésze) temetése 2006. január 26-án volt a Magyar Szentek Templomának urnatemetőjében katolikus szertartás szerint. Búcsúztatót Dr. Donáth Tibor emeritus professzor mondott. (Fotók: Kiss József)

kalmanfi-t5 kalmanfi-t2 kalmanfi-t3

Munkássága, 2006-os kiállítása

Kálmánfi János festőművész

„1960-tól 1999-ig egyetemünk Anatómiai

Intézetében főállásban rengeteg tudományos rajzot és nagyméretű tantermi ábrát festett (…)
Kálmánfi János 1921-ben született Nyitrán. Művészeti tanulmányait Budapesten az Iparrajziskola esti hároméves tanfolyamán kezdte, majd 19 éves korában az Iparművészeti Iskola festő szakára került, melynek befejezése után a Képzőművészeti Akadémia művész szakát végezte el. Főbb mesterei: Leszkovszky Gy., Kacziány A., Domanovszky E. és Elekfi J. voltak. Az Iparművészeti Iskolával párhuzamosan a Budapesti Orvostudományi Egyetem művészeti anatómiai tanfolyamát látogatta, kezdetben, mint annak hallgatója, majd öt évig tanárként is. (…)

Ezen előzmények érdemessé tették, hogy 1960-ban Kiss Ferenc professzor alkalmazza őt a budapesti Anatómiai Intézet tudományos rajzolói állására. Az elkövetkező közel negyven évben főnökei, többek között Szentágothai János professzor nagy megelégedéssel szemlélték a művész munkásságát, mely magában foglalt számtalan magas szintű tantermi oktató ábrát, valamint rengeteg tudományos illusztrációt.

Munkásságának értékét jelzi, hogy az egyik egyetemi tankönyv (Donáth: Az kalmanfi-kemberi test felépítése), melyet illusztrált, az „Év legszebb könyve” elismerést, 1987-ben pedig a művész atlasz-ábrái alapján a munka (Donáth: Anatómiai Atlasz) „nívódíjban” részesült.
Kálmánfi János termékeny kiállító művész. Változatos akvarell, olaj, kazein, acril technikával megalkotott tájképei, csendéletei, aktképei eddig 44, ezen belül 14 önálló kiállításon szerepeltek. Festészetét a színek dinamikája, harmóniája, impresszionista ornamentális stílus jellemzi.”
(Donáth professzor cikke a Semmelweis Egyetem újságban, 2001/7. szám)

2006. évi kiállítása

Az Intézetünk anatómiai ábráit évtizedeken keresztül készítő Kálmánfi János legújabb kiállításának ünnepélyes megnyitójára 2006. július 2-án, 18.00 órai kezdettel került sor.
Ez alkalommal a galéria igazgatója, Putnoki A. Dávid előadóművész köszöntő szavai után Dr. Tótpál Géza egyetemi adjunktus mondott megnyitót, majd Dr. Vígh Béla professzor szólt a megjelentekhez. A kulturális műsorban az idén 85 éves festőművész családtagjai léptek fel (Kálmánfi Anita: szavalat, Rehák Zsuzsanna: gitáros ének és Kálmánfiné Ast Hajnalka: hastánc).

A megnyitó képei

(Fotó: Horváthné Oszwald Erzsébet)

2006-07-02 kalmanfi 014 2006-07-02 kalmanfi 023a 2006-07-02 kalmanfi 038a 2006-07-02 kalmanfi 039a 2006-07-02 kalmanfi 046a 2006-07-02 kalmanfi 056b 2006-07-02 kalmanfi 016b